Fuad Masum kimdir?

Biyografi
Irak’ın derin bir krizin yaşandığı bir sırada, Parlamento yeni cumhurbaşkanını seçti. Kürtlerin adayı olarak belirlenen Fuad Masum, Irak Parlamentosu tarafından yeni Cumhurbaşkanı seçildi. Kürdi...
EMOJİLE

Irak’ın derin bir krizin yaşandığı bir sırada, Parlamento yeni cumhurbaşkanını seçti. Kürtlerin adayı olarak belirlenen Fuad Masum, Irak Parlamentosu tarafından yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi 76 yaşındaki Masum, Celal Talabani’nin çocukluk arkadaşı olarak biliniyor.

Masum’un üzerinde Talabani’nin büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle Masum’un, Irak cumhurbaşkanlığı makamında, Talabani’nin izlediği siyaseti takip edeceği düşünülüyor. Babası tanınan din adamıydı. Medrese eğitimi alan Masum, Kahire’deki Ezher Üniversitesi’nde İslami çalışmalar ve felsefe üzerine lisans ve doktorasını tamamladı.

Aynı zamanda Irak Komünist Partisi üyesi olan Masum, 1964’de Molla Mustafa Barzani’nin kurucusu olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) katıldı. Mahsum, Basra Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken aynı zamanda KDP’nin bölgedeki sorumlusuydu. İki yıl da KDP’nin Kahire temsilcisi olarak görev yaptı.

Haberler.com’a göre yeni Cumhurbaşkanı Masum, 1975’te Celal Talabani’nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) geçti. Körfez Savaşı’ndan sonra 1992’de Kürt özerk bölgesinin kurulmasıyla kabinenin ilk başbakanı oldu. ABD’nin, 2003’teki işgalinin ardından Irak’ın yeni anayasasını oluşturma çalışmalarına katılan Masum, 2004’te Irak Parlamentosu’nun ilk başkanı seçildi. Bir süre milletvekilliği de yapan Mahsum, evli ve beş kız çocuğu babası.

KYB Irak Milletvekili Mela Kadir, yaptığı açıklamada, “Fuat Masum’un belki çok medyatik bir kişiliği yok. Ancak kendisi uzun yıllar yöneticilik yaptı. Bir ülkenin nasıl yönetileceği konusunda önemli bir tecrübeye sahiptir” dedi