Franz Kafka

Biyografi
Dünya edebiyatının en sıra dışı isimlerinden biri Kafka. 3 Temmuz 1883 tarihinde Prag’da doğmuştur. 20.yy’a damgasını vuran ünlü yazar yaşamı boyunca pek tanınmamış yakın arkadaşı Max Brod...
EMOJİLE

Dünya edebiyatının en sıra dışı isimlerinden biri Kafka. 3 Temmuz 1883 tarihinde Prag’da doğmuştur. 20.yy’a damgasını vuran ünlü yazar yaşamı boyunca pek tanınmamış yakın arkadaşı Max Brod’a da tüm yazdıklarını imha etmesini vasiyet etmiştir. Max Brod arkadaşının sözünü dinleseydi muhtemelen Kafka’yı bugün tanımıyor olacaktık.

Franz Kafka, orta sınıf bir Yahudi ailesinin ilk çocuğudur. Almanca ve Çekçe konuşabilen Kafka, o zamanki milletler mozaiği olan Avusturya İmparatorluğuna bağlı Bohemya Krallığında yaşadı. İki erkek kardeşi (Georg ve Heinrich) küçük yaşta hayata veda etti. Kızkardeşleri Elli, Valli ve Ottla ise Nazi Almanyasının organize ettiği Yahudi soykırımında hayatlarını kaybettiler.

Tüm çocukluğu boyunca kendisini "hiçbirşey’ gibi hisseden Kafka, bir yetişkin oldugu zamanda bu düşüncesinden vazgeçmedi. Babasıyla başlayan otorite fobisi onun hemen hemen tüm kitaplarına sızmıştır. Otorite karşısında, zaten zayıf olan bedeninin iyice küçülmeye, yok olmaya başladığına inanır. Bu düşünce Kafka’yı ömür boyu bırakmadı.

Çocukluğunda rol oynamış başlıca kişiler Fransız mürebbiye Bailly, kâhya kadın Marie Werner’dir. 1917`de verem olduğunu öğrenen Kafka, ufak yaşlarda Bauer ile tanıştı. 1920`lerin başında tanıştığı Milena Jesenska, 20 yıl sonra 1944`de Alman toplama kampında hayatını kaybetti, bu olay Kafka üzerinde güçlü bir etki yarattı. 1923`te ailesinin etkisinden kaçmak ve yazmaya konsantre olmak için Berlin`e taşındı, orada da Dora Dymant adında bir sevgilisi oldu. Dora, Milena`dan şanslıydı Nazi Almanyasına direndi ve 1952`de Londra`da öldü.

1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. 1922`de emekli oldu, maddi durumu kötüydü ve sağlığı gittikçe bozuluyordu. Ömrünün son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924`te yaşama veda etti.
Franz Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görse de bıraktığı eserler, onu hayatı yenilgiye uğratan ender insanlardan birisi yapmıştır.

Kafka eserlerinde insanın gizli kalmış korkularını, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerini, bürokrasinin çıldırtan işleyişini gözler önüne serer. Karamsar mizacı eserlerindeki karakterleri çaresizlikle donatmıştır. Eserlerinden özellikle dilimize Değişim ya da Dönüşüm adıyla çevrilen romanında işlediği konuyla 20. yüzyılın sanayi sonrası batı toplumunun açmazını ve içine düştüğü yalnızlık ve yabancılaşma sürecini çok iyi gözlemlemiş ve işlemiştir.

Franz Kafka’nın Bazı Eserleri:
• Aforizmalar
• Akbaba
• Babama Mektup
• Bir Savaşın Tasviri
• Ceza Sömürgesi
• Dava
• Kayıp (Amerika)