Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy hayatı ve kariyeri…

Biyografi
70 yaşında hayatını kaybeden ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti?  Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy’un hayatı ve kariyeri… Ferhan Şensoy, 1951 yılı Şubat ayı...
EMOJİLE

70 yaşında hayatını kaybeden ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti?  Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy’un hayatı ve kariyeri…

Ferhan Şensoy, 1951 yılı Şubat ayında Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde dünyaya geldi. Annesi İlkokul öğretmenliği yapmış olan Müjgan Şensoy, babası Yusuf Cemil Şensoy ise tüccar aynı zamanda Çarşamba Belediye Başkanlığı yapmıştır. 1953 doğumlu Ragıbe isminde bir kız kardeşi ile 1956 doğumlu Ahmet Vildan isminde bir erkek kardeşi vardır.

1957 yılında Samsun Gaziosmanpaşa İlköğretim okuluna kayıt olmuş ardından Galatasaray Lisesi ve Çarşamba Lisesi’nde eğitim hayatını sürdürmüştür.

İlk öykü ve şiirleri 1969 yılında yayınlanmıştır. Lise eğitiminin ardından ilk skeçler Devekuşu Kabare ile oynanmış, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur.

İlk profesyonel yönetmenlik deneyimini ise 1971 yılında gerçekleştiren Şensoy, yine aynı sene tiyatro oyunlarında profesyonel olarak sahne almaya başlamıştır. 1972 yılında Ecole Superieure d’Art Dramatique (T.N.S) / Strazburg’da tiyatro öğrenimine başlamış 1 sene sonra, Magic Circus – De Moise A Mao oyununda Yönetmen Jerome Savary’nin asistanı ve oyuncu olarak yer almıştır. İlk oyun denemesi Güle Güle Godot’yu Fransızca olarak Godot Go Home ismi ile yazmıştır.

Ferhan Şensoy ‘un İlk kitabı 1977 yılında Kazancı Yokuşu ismi ile yayınlanmış, ilk film çalışması ise Kızını Dövmeyen Dizini Döver isimli film olmuştur.

Ferhan Şensoy 1982 senesinde Çorlu’nun Ulaş Köyü’ne vatani görevi için gitmiş, 1983 senesinde Harbiye Orduevine alınmıştır. 1984 yılında ise vatani görevini tamamlamış tekrar sahneye çıkmaya başlamıştır.

Daha sonra bir çok tiyatro bünyesinde sahne almış, yönetmenlik yapmış ve bir çok ödülün sahibi olmuştur. 1980 yılında ise Ortaoyuncular ismi ile kendi tiyatrosunu kurmuş, Şahları Da Vururlar oyununu yönetmiş ve sahne almıştır. Müziklerini ise usta sanatçı Fuat Güner ile birlikte yapmıştır.