Fatma Girik kimdir?

Biyografi
Fatma Girik, 12 Aralık 1942 tarihinde Hayri ve Münevver çiftinin üç çocuğundan biri olarak İstanbul‘da dünyaya geldi. Babası dalgıç, annesi ev hanımıydı. Müesser ve Günay isimlerinde iki kardeşi vardı...
EMOJİLE

Fatma Girik, 12 Aralık 1942 tarihinde Hayri ve Münevver çiftinin üç çocuğundan biri olarak İstanbul‘da dünyaya geldi. Babası dalgıç, annesi ev hanımıydı. Müesser ve Günay isimlerinde iki kardeşi vardı. Girik’in çocukluğu Sultanahmet‘te geçti. Cağaloğlu Ortaokulu‘na devam ederken, ailesine yardımcı olmak zorunda kaldığı için eğitimini ikinci sınıfta sonlandırdı. Bu dönemde annesiyle birlikte filmlerde figüranlık yapmaya başladı.

İlk filmi yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri‘nin yaptığı Leke‘ydi. Bu filmi oyuncu olarak adından söz ettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Daha sonra Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı 1960 yapımı Ölüm Peşimizde filminde rol aldı. Memduh Ün’le tanışması hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

Civanmert, Duvaksız Gelin, Kısmetin En Güzeli ve Severek Ölenler gibi filmlerde izleyicinin karşısına başrolde çıkan Girik’in popülaritesi giderek artıyordu. Fatma Girik’in ağlatılan ve ezilen kadın rollerinden Erkek Fatma olarak anıldığı döneme geçişi 1962 yılında yine Memduh Ün‘ün yönetmenliğini yaptığı Belalı Torun filmiyle oldu.

Filmde bir erkeği canlandırdı. Bunun için saçlarını kısacık kestirdi. 1965 yılında Keşanlı Ali Destanı isimli yapımdaki oyunculuğuyla Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. 1968 yılında şarkıcılık kariyerine başladı. Bu dönemde Öksüz, Vuruldum Bir Kıza, Köroğlu gibi yapımlarla kamera karşısına geçti. Daha sonra başrolde oynadığı Ezo Gelin isimli filmi büyük başarı kazandı.

Fatma Girik, Anadolu‘daki kadınların sorunlarının işlendiği filmlerde güçlü bir oyunculuk sergiledi. Girik, 70’li yıllarda kozmetik ve ev tekstili firmalarının reklam filmlerinde oynadı.

1987 yılında bir TRT projesi olan Gönül Dostları‘yla TV izleyicisiyle buluştu. Bu dizideki başarılı performansıyla Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.  1988’de siyasete atılarak Şişli Belediye Başkanı oldu.

1993 yılında görev süresi tamamlandıktan sonra, Söz Fato’da isimli reality show programıyla izleyicinin karşısına çıkan Girik, toplumsal sorunları irdeleyen ve çözümler arayan bu programa uzun süre devam etti.

Daha sonra Bize Ne Oldu?, Benim İçin Ağlama ve Hasret gibi yapımlarda rol aldı. 2001 yılında İstanbul Uluslararası Film Festivali‘nde onur ödülüne layık görüldü. 2005‘te yönetmenliğini Tunç Başaran ve Memduh Ün’ün birlikte yaptıkları Büyülü Fener’de rol aldı. Ardından Sinema Bir Mucizedir filminde oynadı.

Fatma Girik, 24 Ocak 2022’de vefat etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme