Fatma Benli Kimdir?

Biyografi
Fatma BENLİ, İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesinde Başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek li...
EMOJİLE

Fatma BENLİ, İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesinde Başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Kendine ait özel bir hukuk bürosu bulunmaktadır. Özellikle Aile Hukuku, İş Hukuku ve Gayrimenkul davaları üzerine yoğunlaşmaktadır. İş davalarında bilirkişilik yapmaktadır.
 
Ekim 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kuruluna atanmıştır. Avukat olup ismi Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde  yer almaktadır.
 
12 seneyi aşkın bir süre değişik kadın,  hukuk ve uluslar arası hukuk derneklerinin yönetim kurulunda görev yapmıştır. Uluslararası Hukukçular Birliği Türkiye temsilcisi ve Gökkuşağı kadın platformunun hukuk danışmanıdır. Kamusal alan, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesi,  kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve değişik kadının insan  hakları konularında yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. İnsan hakları konusunda Türkiye ve yurtdışında sayısız sunum yapmıştır.

Çözüm sürecinde Akil Adamlar listesine seçilmiştir…

Fatmabenli.com