Fatih Terim Kimdir?

Biyografi
Adana doğumlu olan Fatih Terim altı yaşından itibaren, bir ayağı aksak olduğu için “Topal Talat” lakabıyla bilinen babasıyla birlikte birçok ağır işte çalışır. Babasının isteği üzerine mot...
EMOJİLE

Adana doğumlu olan Fatih Terim altı yaşından itibaren, bir ayağı aksak olduğu için “Topal Talat” lakabıyla bilinen babasıyla birlikte birçok ağır işte çalışır.

Babasının isteği üzerine motor sanat enstitüsüne girer fakat ikinci sınıfta devamsızlıktan okulu bırakmak zorunda kalır. On altı yaşındayken Adana Demirspor’da oynayarak futbola başlar.

Futbol Hayatı

1974 yılında Galatasaray’a 1 milyon 650 bin TL’ye transfer olan Fatih Terim kaleci olarak başladığı spor hayatına libero olarak oynamaya devam eder.

Galatasaray’da hiç şampiyonluk yaşayamasa da milli takımda ki oyunu onu takımın değişmez futbolcusu yapmıştır. 51 kez milli formayı giyer. İlk milli maçına İsviçre ile deplasmanda 1-1 berabere kalınan 20 Nisan 1975 tarihinde çıkar. Son milli maçı ise 4 Nisan 1984′te oynanan Türkiye-Macaristan maçı golsüz berabere biter. Mlli takımda en fazla oynayan futbolcu rekorunun kırılmasını görmesi için 11 yıllık müddetin geçmesi gerekecektir.

Kullüplerdeki Teknik Direktörlük Hayatı

1987-1989 yılları arasında Ankaragücü takımını çalıştırdı. İlk sezonu onuncu, ikinci sezonu altıncı sırada bitirdi. 1989-1990 sezonunda ikinci lig takımı Göztepe’yi kısa bir süre çalıştırdı. 1996-2000 yılları arasında Galatasaray SK’yi çalıştırdı. Bu zaman zarfında takımına 4 lig şampiyonluğu kazandıran Fatih Terim 2000 yılında Galatasaray’ın başındayken Galatasaray’ı ilk UEFA Kupası’nı kazanan Türk futbol takımı yaptı ve “İmparator” lakabını aldı.

2000-2001 döneminde İtalya’nın Fiorentina takımını çalıştırdı ve takımını İtalya Kupası’nda finale taşıdı. Final maçından birkaç hafta önce takımdan ayrıldığı için kupa sevincini yaşayamadı. 2001-2003 döneminde İtalya en köklü kulüplerinden olan AC Milan’ın başına geçti..
2003-2004 yılları arasında Galatasaray’a geri döndü.
Galatasaray’ı çalıştırıken kupa maçında Çaykur Rizespor’dan 5-0, lig maçında ise Fenerbahçe’den 6-0 gibi ağır sonuçlarla yenilmesinin ardından çok büyük itibar kaybeden Fatih Terim 2004 yılında Galatasaray’dan ayrıldı. Galatasaray’dan sert bir şekilde gönderilen Fatih Terim millî takımın başına kurtarıcı olarak getirtildi.

Milli Takımlarda ki Teknik Direktörlük Hayatı

Alman teknik adam ünlü Sepp Piontek’in 1990 yılında yardımcılığını yapmaya başlayan Fatih Terim 21 Yaşaltı Millî Takımı’nı 1993 Akdeniz Oyunları şampiyonu yaptı. 1993′de Sepp Piontek’ten boşalan Türk Futbol Milli Takımı’nın başına geçti. Fatih Terim’in başında bulunduğu Milli Takım, 1996 yılında Avrupa Şampiyonası’na ilk defa katılma hakkı kazandı. 1996 yılında Türk Futbol Milli Takımı’ndan ayrıldı. 2005 yılında tekrar Türk Milli Takımı’nın başına getirildi.