Erken Kaybettik!

Biyografi
Uzay HeparıUzay Heparı (d. 24 Temmuz 1969, ö. 31 Mayıs 1994), Türk besteci ve yapımcı. Saint Benoit’dan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olar...
EMOJİLE

Uzay HeparıUzay Heparı (d. 24 Temmuz 1969, ö. 31 Mayıs 1994), Türk besteci ve yapımcı.

Saint Benoit’dan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu ve Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı. Sezen Aksu ile müzik üzerine ortak çalışmalar yaptı. Sanatçının Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı, sahne çalışmalarında kendisine eşlik etti. Levent Yüksel, Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengi gibi isimlerin albümlerinde besteci ve yapımcı olarak görev yaptı.

1993’te modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. 1994’te vizyona giren Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminde başrol oynadı.

20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı ve 11 gün bitkisel hayatta kaldıktan sonra, 31 Mayıs 1994 tarihinde öldü. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995’te oğulları Uzay Kanat Heparı’yı dünyaya getirdi.

Levent Yüksel’in ikinci albümünde yer alan "Yas" adlı şarkıyı Sezen Aksu, Uzay Heparı’nın ölümünün ardından yazdı.

Sezen aksu’nun uzay’a ölümünden sonra yazdığı dizeler ise ;

Hatıralar başucumda
nöbet tutar gece gündüz
bekler beni
düşlerim var benim hayallerim var
fikrim derya deniz fikrim                                                      
geri getirir seni

ne eserim ne yağarım
dururum mateme dilsiz dağ gibi
dualarım var, duvarlarım var
yazarım söylerim yana yana ismini

yarıda kaldı şarkılar aman
bu yaraya deva değil zaman
ateş düştüğü yeri yakar
bu düzeni bozuk dünya yalan

ötme bülbül ötme can ayazda kışta
sen gülü terk etme, şarkılar şiirler yasta

Uzay Heparı yapılan bir röportajda kendisiyle ve hayata bakışıyla ilgili olarak şunladı söyledi:

"Ukalalık ya da megalomani olarak algılanmasın ama bazı insanların yolculukları diğerlerinden uzun oluyor.Ben yaşıtlarımdan erken geliştim, farklı bir hayat yaşıyorum. Benim kıstaslarım onlarınkinden her zaman farklı oldu. Genellikle beraber olduğum kadınlar benden yaşça büyüktü. Normal yaşamda ayakları çok yere basan bir adamken bir yanım da çok maceracı, her günü sürprizle bekliyorum yarın ne yaşayacağım acaba diye.Hiç program yapmam örneğin. Bir de geceleri yaşamaktan hoşlanıyorum, gece olduğu anda enerji toplamaya başlıyorum, bu çocukluğumdan beri böyle. Erken yatamıyorum, genel bir sorumsuzluğum var hayata karşı.
Tek sorumluluğum piyano, müzik.. Ne yapacağımı bilememek özgürlüğümü yaşatıyor bana ve bu durum çok hoşuma gidiyor. Yaşlılığı çok düşünüyorum ben, yaşlandığım zaman bu heyecanları yine taşıyacağım mı diyorum. Attila ilhan’ın bir lafı vardır ya, aslında idam mahkumlarıdır yaşlılar, diye. Bu yüzden her şeyi yaşamak istiyorum. Hızlı yaşamaktan ben de zaman zaman korkuyorum ama ilerisini şimdiden göremem.

Yani hızlı yaşayıp bütün yaşanacak şeyleri tüketmekten korkuyorum, bazı keyifleri belirli yerlere bölmeye çalışıyorum ama yaşanacak çok şey de var, hayata karşı çok büyük enerjim var.."

Candan Erçetin’in ilk albümündeki "Daha" isimli şarkı Mete Özgencil tarafından Uzay Heparı’ya yazılmış ve şarkı Sezen Aksu tarafından bestelenmiştir. "Daha" ve "Yas" Uzay Heparı’nın ardından söylenmiş birer ağıt olarak adlandırılır.

Anısına 2008 yılında Uzay Heparı – Sonsuza adlı albüm yayınlanmıştır. Heparı’nın sanatçı arkadaşları tarafından ücret alınmaksızın çıkarılan albümün geliri kimsesiz çocuklara bağışlanmıştır. İşte kasette yer alan şarkıcılar ve şarkıları;

İstersen Uzanabilirsin, Gerçekten / Zeynep Tunuslu
Adem Olan Anlar / Seda Yavuz & DJ Funky C
Biçare / Ayşe Özyılmazel
Bu Gece Son / Sertab Erener                                          
Kadınım / Yüksek Sadakat
Karanfil / Mustafa Ceceli
Kınalı Bebek / Burak Kut
Küçüğüm / Sezen Aksu
Masum Değiliz / 4Yüz & Cahit Berkay
Onursuz Olmasın Aşk / Kenan Doğulu
Sakin Ol / Gülşen
Serserim Benim / Teoman
Unutamadım / Emre Altuğ
Unutursun / Zeynep Casalini
Vurulduk / Buz

Çalıştığı albümler

Zuhal Olcay – Küçük Bir Öykü Bu / 1988
Aşkın Nur Yengi – Hesap Ver / 1991
Zuhal Olcay – İki Çift Laf / 1991
Sertab Erener – Sakin Ol / 1992
Akrep Nalan – Dağ Çiçeği / 1993
Sezen Aksu – Deli Kızın Türküsü / 1993
Levent Yüksel – Med Cezir / 1993
Aşkın Nur Yengi – Sıramı Bekliyorum / 1993
Nükhet Duru – Geberiyorum / 1994
Sertab Erener – La’l / 1994
Demet Sağıroğlu – Kınalı Bebek / 1994