Erdoğan Alkin kimdir?

Biyografi
Erdoğan Alkin, 19 Mart 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’ni bitiren Alkin, 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. İktisat ...
EMOJİLE

Erdoğan Alkin, 19 Mart 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’ni bitiren Alkin, 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. İktisat Teorisi Kürsüsü’ne asistan olarak atanan Alkin, 1963’te OECD bursu ile Hollanda’ya gitti ve 1964’te Lahey Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisadi Planlama Bölümü’nü tamamladı.

Alkin, bir süre Hollanda Merkezi Plan Bürosu’nda çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek, 1967’de doçent, 1973’te ise profesör oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan Alkin’in "İktisat", "Fiyat Teorisi", "Gelir ve Büyüme Teorisi", "Uluslararası Ekonomik İlişkiler", "Turkey’s International Economic Relations" adlı kitapları bulunuyor. Forum 2023 Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Alkin, ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin "İktisada Giriş" kitabının makro ekonomi bölümü yazarıdır.

AA