El-İstahri kimdir? El-İstahri kısaca hayatı

Biyografi
El-İstahri kimdir? El-İstahri kimdir kısaca… El-İstahri biyografi… El- İstahri kısaca hayatı… El-İstahri’nin çalışmaları…   El-İstahri, 10. asrın ilk yarısında yaşay...
EMOJİLE

El-İstahri kimdir? El-İstahri kimdir kısaca… El-İstahri biyografi… El- İstahri kısaca hayatı… El-İstahri’nin çalışmaları…

 

El-İstahri, 10. asrın ilk yarısında yaşayan İslam coğrafyacılarından birisidir. İstahri, Fars Eyaletinde İstahr (Persapolis) şehrinde doğdu.

El-İstahri 915 yılında uzun bir seyahate çıktı. Atlas Okyanusuna kadar olan yerleri gördü. Gezdiği, gördüğü yerlerdeki gözlem ve incelemelerini derleyerek, 919 yılında meşhur eseri Kitab el-Mesalik ve’l Memalik’i yazdı.

Eserini tamamlamadan önce ünlü coğrafyacı İbn Havkal ile görüşen İstahri’nin ondan haritalar konusunda yardım aldığı bilinmektedir.

İstahri’nin yazdığı coğrafya kitabının adı Kitab el-Mesalik ve’l Memalik’tir. De Goeje, yazarın bu eserini Zeydü’l-Belhi’nin coğrafyasını gözden geçirdikten sonra yazdığını ileri sürer. Eserin diğer bir özelliği ise haritaların ilave edilmiş olmasıdır. İslam Dünyası’nda haritacılık ilk defa bu eserde görünür. Burada her kıtanın renkli haritaları vardır. De Goeje tarafından bu eser 1970 yılında tıpkı basım olarak yayınlandı. İstahri’nin bu eseri, İrec Afşar tarafından Farsçaya tercüme edildi ve 1990 yılında Tahran’da basıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme