Edip Başer kimdir?

Biyografi
  Orgeneral Halit Edip Başer (1942 – …. Orgeneral (E) Dr. Halit Edip BAŞER 1942 yılında Gaziantep/Nizip’de doğmuştur. 1961 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyad...
EMOJİLE

 

Orgeneral Halit Edip Başer (1942 – ….

Orgeneral (E) Dr. Halit Edip BAŞER 1942 yılında Gaziantep/Nizip’de doğmuştur. 1961 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun olmuştur. 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri bağlısı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral BAŞER, 1972 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak Belçika/Brüksel’deki NATO Uluslararası Askeri Karargahında Harekat Dairesi Cari Harekat Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şubesi Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 

1986 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Napoli’de bulunan NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nda İstihbarat Daire Başkanlığı, 14’ncü Mekanize Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1990 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı, Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürütmüş, 1994 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 3’ncü Kolordu Komutanlığı görevinde bulunmuş, 1998 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. 

Bu rütbe ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay 2’nci Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2’nci Ordu Komutanlığına atanmıştır. 30 Ağustos 2002 tarihinde TSK’dan emekli olmuştur. 

Bayan Hülya BAŞER ile evli olan emekli Orgeneral Halit Edip BAŞER’in iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir. 
(ASAM) Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır.

ABD’nin, eski NATO Başkomutanı Emekli Orgeneral Josep Ralston’u PKK koordinatörü olarak atamasının ardından, Türkiye de aynı görev için emekli Orgeneral Edip Başer’i atadı. (Eylül 2006)

Türkiye’nin Terörle Mücadele Koordinatörü olarak atadığı emekli Orgeneral Edip Başer zor bir görev üstlendiğini ancak üstesinden en iyi şekilde geleceğini söyledi.

Hayatının sonuna kadar bu ülkeye hizmet etmeye devam edeceğini söyleyen Başer, “İnşallah hayırlısı olur. zor bir görev ama bizim kitabımızda görevden kaçmak yok. Terör belasıyla mücadelede verilen görevi en iyi şekilde yapmak için üzerime düşeni yerine getireceğim, bundan kimsenin endişesi olmasın.” diye konuştu. (NTV)

Edip Başer görevden alındı
Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer görevden alındı. Başer’in yerine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rafet Akgünay getirildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Bakanlar Kurulu toplantısından çıkışta basın mensuplarının ısrarlı soruları üzerine Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Başer’in görevden alındığını bildirdi. (Mayıs 2007 – NTV)

Başer, gazeteciler Fikret Bila ve Murat Yetkin ile yaptığı mülakatta; Ben PKK’yı muhatap alan bir misyonun parçası olmam. Terörle müceadelenin ekonomik, siyasi, sosyal ve psikolojik boyutu var. Örneğin Doğu’nun geri kalmışlığı ön plana çıkarılıyor. Oysa benim memleketim olan Sivas’ın tozlu yollarını bilmiyorlar. Olaya siyasi yön katıyorlar, açıklamasını yapmıştır. / kimkimdir.gen.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme