Suavi Kimdir?

Kişiler
1950’li yıllarda Kırıkkale’de doğan Mehmet Suavi Saygan’ın çocukluğu tamamen bu ilde geçti. Annesinin İzmir’li olmasından dolayı uzun yıllar boyunca burada yaşadı. Sakalıyla tanınan sanatçı Kırıkkale’...
EMOJİLE


1950’li yıllarda Kırıkkale’de doğan Mehmet Suavi Saygan’ın çocukluğu tamamen bu ilde geçti. Annesinin İzmir’li olmasından dolayı uzun yıllar boyunca burada yaşadı. Sakalıyla tanınan sanatçı Kırıkkale’de yaşadığı dönemlerde arkadaşlarıyla birlikte kurduğu müzik grubu sayesinde aktif müzik hayatına giriş yaptı. 1966’lı yıllarda “grup 7,65” adlı bir grup kurduk ve bu grupla iyi işler çıkardı. Ardından üniversite eğitimi için ODTÜ Mimarlık bölümünü kazandı. Bu sebeple Ankara’da yaşamaya başlayan şarkıcı buradayken okul harçlığını çıkarmak amacıyla gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Ardından üniversite eğitimini tamamlayınca kendi mesleğinden değilde yaşadığı, sevdiği meslek olan şarkıcılıktan yoluna devam etmek istedi. Bu sebeple Ankara’da kalarak birçok orkestrada solistlik yapmaya başladı. Aynı zamanda solistliğin yanı sıra canı gibi sevdiği bass gitar performansını sahnelerde sergiledi.

2000’li yıllara kadar çıkardığı 4 adet albümü olan şarkıcı, “Yalıçapkını” adlı albümüyle büyük bir ivme yakalayarak kendi kitlesini oluşturma yönünde ilerleme kaydetti. Albümlerin içerisinde bulunan 40’tan fazla şarkı ile önemli bir başarı yakaladı. Bu zamanlarda radyoda şarkıları uzun sürelerce yayınlanan şarkıcı en çok dinlenenler listesinde uzun süreler boyunca listenin en başında yer aldı. Piyasaya sürdüğü ilk albümü olan “Yıllar Sonra” adlı albüm ile İstanbul’da yapılan Birinci İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Festivali’nde albümün çıkış parçası ve kendi adı olan “Yıllar Sonra” ile ikinci olmuştur. Şarkıcı aldığı büyük destek ile birlikte çok sevdiği mesleğinde önemli adımlar atmaya karar verdi. Bu kararın ardından Kazakistan’da düzenlenen sadece dünyada 24 ülkenin katıldığı “Asya’nın Sesi” adlı yarışmada Türkiye’yi iyi bir şekilde  temsil etti. Yarışmada puanlama yapan jüriler tarafından yarışmacılara verilen ödüller arasında yaklaşık olarak 5 yıldır kimsenin layık görülmediği, birincinin dahi üstünde olan kişilere verilen “Grand Prix” ödülüne layık görüldü.

2002 yılından sonra’da “Tükenme” adlı parça ile kariyerinde önemli adımlar atan şarkıcı artık dijital medyanın aktif olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte halkın önemli bir kesimine hitap etme fırsatı buldu. Sonrasında “Çığlık Çığlığa”, “Gül’le Dikan Arasında” ve “Drama Köprüsü” adlı albümlerini çıkararak halkın önemli bir kesimine duygu yüklü şarkıları ile hitap etmeye başladı. Bu şarkıcının tüm parçalarına rahat bir şekilde kalpmp3 aracılığıyla ulaşabilir, aynı zamanda bilgisayar ve android telefonlarınıza ücretsiz bir şekilde şarkıların hepsini indirebilirsiniz. Aynı şekilde şarkıcı profiline girerek ilgili şarkıların sözlerine de ulaşabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme