Dilek Öcalan kimdir?

Biyografi
3 Ekim 1987 doğumlu olan Dilek Öcalan, Mersin Üniversitesinde okudu. Öcalan, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde de bir süre çalıştı. Şimdiye kadar parti faaliyetlerinde yer almayan Öcalan, BDPR...
EMOJİLE

3 Ekim 1987 doğumlu olan Dilek Öcalan, Mersin Üniversitesinde okudu. Öcalan, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde de bir süre çalıştı. Şimdiye kadar parti faaliyetlerinde yer almayan Öcalan, BDP’nin bölge partisi düzeyine çekilmesi nedeniyle ilk kez siyasete adım atıp PM’de görev aldı. Kendisi de Şanlıurfalı olan Abdullah Öcalan’ın yeğeni olan 28 yaşındaki Dilek Öcalan, geçtiğimiz yıl BDP’nin üçüncü kongresinde DBP ismini alan partinin yönetimine seçilmişti. Abdullah Öcalan’ın kız kardeşi fatma öcalan’ın kızı olan Dilek Öcalan’ı kamuoyu 23 Aralık 2013 tarihinde İmralı’ya giderek dayısıyla görüştükten sonra konuşma detaylarını medyaya aktarmasıyla tanımıştı.

Bundan bir yıl önce siyasete adım atan Öcalan 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Şanlıurfa’dan HDP’nin 2. sıra milletvekili adayı olarak meclise girmeyi hak kazandı.