Derya Var Kimdir?

Biyografi
Ressam DERYA VAR 1964 İzmir doğumludur.  9 Eylül Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra  uzun yıllar dış ticaret müdürü olarak görev yaptı.  Çocuklu...
EMOJİLE

Ressam DERYA VAR 1964 İzmir doğumludur. 

9 Eylül Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra  uzun yıllar dış ticaret müdürü olarak görev yaptı.  Çocukluk yıllarında başlayan resim sevdası daha sonra hayatında giderek artan bir tutkuya dönüştü. 1998 yılından beri profesyonel olarak resim ile ilgilenen Derya Var, İzmir’de usta sanatçı Numan Kaplangı’nın atölyesinde temel sanat, resim ve desen eğitimleri aldı, yurt içinde ve yurtdışında pek çok sergi, festival ve sempozyumlara katıldı.

Çağdaş yaşamın klasik ressamı olarak yapıtlarında teknik duyarlılık ile evrensel ölçüt ve kuralları ön planda tutarak ve eserlerinde resme olduğu kadar desene, ton ve renklere, biçimlerin sağlamlığına özen göstermiştir. Kırmızılar ve turuncular  içinde patlayan renkler kompozisyonun esas özelliklerini oluşturur. Desenin resmin değerini önemli kılan en belirgin öge olduğunu savunan sanatçının figürleri bu yüzden tuvalden fırlayacakmış kadar gerçekçidir. Derya Var, sanat çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

Avrupa Parlamentosunda düzenlenen uluslararası resim sergisine Türkiye adına davetli olarak katılan İzmirli ressam Derya Var; Nisan 2015’de şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı.

Kaynak: patolojiksairler.tr.gg-on5yirmi5.com