Ded Hasan kimdir?

Biyografi
Rusya’da uyuşturucu ve benzeri suçlar mafyasının en önde gelen isimlerinden Aslan Usoyan suikastle öldürüldü.“Dede Hasan” diye bilinen Usoyan, dün TSİ 12.30 sularında Moskova’n...
EMOJİLE

Rusya’da uyuşturucu ve benzeri suçlar mafyasının en önde gelen isimlerinden Aslan Usoyan suikastle öldürüldü.“Dede Hasan” diye bilinen Usoyan, dün TSİ 12.30 sularında Moskova’nın merkezindeki Azeri “Karetni Dvor” adlı restoranının önünde vurularak öldürüldü.

Kremlin’e 1.5 km mesafede bulunan restorana yakın bir yerdeki bir evin penceresinde pusu kuran keskin nişancı “Dede Hasan”ın restorandan çıkmasını bekledi. Bazı görgü tanıklarına göre nişancı üç el ateş etti; bunlardan ikisi Aslan Usoyan’a, üçüncüsü de o anda sokaktan geçen bir kadına denk geldi. Usoyan öldü, kadın yaralandı.

PKK’ya Rus silahları veriyordu

Kimi kaynaklarda “Rusya’nın Mafya Kralı” olan Kürt asıllı Dede Hasan, daha önce de suikastle öldürülmek istenmiş; ancak olaydan yaralı olarak kurtulmuştu. Girişimin arka planını araştıran Rus güvenlik güçleri, Usoyan’ın PKK’ya silah sağladığı kanısına varmış, buna ilişkin haberler Rus basınında çıkmıştı.“Dede Hasan”ın bir numaralı düşmanıysa, kendisi gibi önde gelen bir mafya olan Gürcü Tariel Oniani idi. Oniani, “Dede Hasan”ın elinde bulunan Moskova’daki uyuşturucu trafik kontrolünü ele geçirmek istiyordu.

Hürriyet