Çetin Durak kimdir?

Biyografi
Bloomberg Grubu’nda çalışan Çetin Durak ABD’nin seçkin üniversitelerinde okuduktan sonra iş dünyasında da önemli başarılara imza attı. Türkiye’nin 90’larda lobiciliğini üstlene...
EMOJİLE

Bloomberg Grubu’nda çalışan Çetin Durak ABD’nin seçkin üniversitelerinde okuduktan sonra iş dünyasında da önemli başarılara imza attı. Türkiye’nin 90’larda lobiciliğini üstlenen, Mesut Yılmaz’ın yakın dostu Ünal Durak’ın (58) oğlu olan Çetin Durak 28 yaşında.

Dan Brown’ın ’Kayıp sembol’ isimli kitabındaki hikayenin geçtiği Potomac Locası, Amerika’nın kurucularından George Washington’ın tokmağını da taşıyor. Geçmişi 200 yıl öncesine uzanan Georgetown’daki locada, üyeler bu görevi kapıdan içeri girdikten sonra sırayla devralıyorlar. ’İstihbaratçılar locası’ olarak da bilinen Potomac’ın üyeleri arasında, CIA ve FBI’ın üst düzey yöneticileri ve yıldız isimleri yer alıyor.

Virginia Üniversitesi’nden mezun Durak’ı tanıyan ve Potomac’e girmesine referans olan masonlar, Durak’ın genç, kariyerinde başarılı ve masonik değerlere uygun, iyi ahlaklı biri olduğunu söylüyorlar. Yaklaşık 60 kişinin bulunduğu ve daha çok akademisyenlerin üyesi olduğu Potomac locasına geleneklere uygun olarak yapılan sembolik oylamanın ardından Durak başkanlık edecek. Durak’ın babası Ünal Durak’ın ismi,  Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı sırasında Türk basınında çok sık gündeme gelmişti. O dönem Durak’ın danışmanlık yaptığı ünlü Patton Boggs firmasının Türkiye’nin lobiciliğini üstlenmesi çok tartışma yaratmış, Durak’ın Yılmaz’ın ABD’de okuyan çocuklarının veliliğini üstlendiği iddia edilmişti. Çetin Durak’ın annesi Kore asıllı.

Hürriyet/Haberaçısı.com