Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Atanan Mehmet Naci İnci kimdir? Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Özgeçmiş

Biyografi
Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? Yeni Boğaziçi Üniversitesi rektörü Mehmet Naci İnci biyografi… Mehmet Naci İnci özgeçmişi… Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesinden fi...
EMOJİLE

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? Yeni Boğaziçi Üniversitesi rektörü Mehmet Naci İnci biyografi… Mehmet Naci İnci özgeçmişi…

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1993–1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yardımcı doçent, 1996’da ise doçent oldu.

İnci, 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya’da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci’nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.