Bayraktar Bayraklı kimdir?

Biyografi
1947’de Rize’nin Güneyce Nahiyesi’nde doğdu. İlkokulu ve hafızlığı köyünde tamamladı. 1968’de İstanbul İmam-Hatip Okulunu, 1969’da İstanbul Eyüp Lisesini, 1972’de I...
EMOJİLE

1947’de Rize’nin Güneyce Nahiyesi’nde doğdu. İlkokulu ve hafızlığı köyünde tamamladı. 1968’de İstanbul İmam-Hatip Okulunu, 1969’da İstanbul Eyüp Lisesini, 1972’de Istanbul Yüksek Islam Enstitüsünü, 1977’de Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.

1972-77 yillari arasinda lise ögretmenligi yapti. 1977’de Istanbul Yüksek Islam Enstitüsünde Pedagojik Formasyon Dersleri Asistanligina atandi. 1980’de ”Islam’da Egitim” adli teziyle Ögretim Görevliligine getirildi. 1982’de ”Farabi’de Devlet Felsefesi” adlı teziyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Doktora payesini aldı. 1983’de Yardımcı Doçent, 1986’da Doçent ve 1993’de Profesör oldu.

1984-85 akademik yılını, sahasında araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de geçirdi. 1985 yilinda ”International Visitor” olarak Amerika’da bulundu, çesitli üniversitelerde konferanslar verdi. Bu konferanslari sonraki dönemlerde Ingiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika’da yasayan Türk isçilerine yönelik olarak sürdürdü.

”Islam’da Egitim” adli eseri Türkiye Milli Kültür Vakfi ödülüne layik görüldü.

21 ciltlik ”Yeni Bir Anlayisin Isiginda Kur’an Tefsiri”, ”Yeni Bir Anlayisin Isiginda Kur’an Meali”, ”Islam’da Egitim”, ”Farabi’de Devlet Felsefesi”, ”Imtihan Pedagojisi”, ”Ayetlerin Isiginda Iman, Ibadet ve Ahlak Üzerine Sohbetler”, ”Kadin, Sevgi ve Temel Haklar”, ”Mukayeseli Egitim Felsefesi Sistemleri”, ”Kur’an’da Degisim, Gelisim ve Kalite Kavramlari”, ”Kur’an’da Hz. Peygamber”, ”Din ve Iletisim”, ”Kur’an’da Içsel-Sosyal-Maddi Çevre Kavramlari” adli eserleri ve Ingilizce yayinlanmis makaleleri bulunan Bayrakli, ayrica ”Din Egitimi Arastirmalari Dergisi”ni de çikarmaktadir. ”Kadin, Sevgi ve Temel Haklar" adli kitabi "Woman, Love and Basic Rights According to The Qur’an" adi altinda Ingilizceye çevrilip basilmistir.

Halen Marmara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Din Egitimi Anabilim Dali Baskanligi görevinin yaninda bilimsel arastirmalarini da araliksiz sürdüren Bayrakli, Arapça ve Ingilizce biliyor.

Bayraktarbayraklı.com