Başmüşavir Ahmet Sever Kimdir

Biyografi
1960 yılında Konya’da doğan Sever, Brüksel Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar gazeteci olarak çalıştı.  1983-1998 yılları arasında Milliyet Gazetesi Brüksel muha...
EMOJİLE

1960 yılında Konya’da doğan Sever, Brüksel Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar gazeteci olarak çalıştı. 

1983-1998 yılları arasında Milliyet Gazetesi Brüksel muhabir ve temsilciliği yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra Milliyet ve CNNTURK’te haber müdürü olarak çalıştı. Mehmet Ali Birand’ın 32, Gün programında çalıştı.

2003’te Abdullah Gül’ün Başbakanlığı döneminde Avrupa Birliği ve İletişimden Sorumlu Başdanışmanı olan Ahmet Sever 2004-2007 yıllarında Türkiye’nin AB ülkelerine tanıtımı için kurulan Avrupa Birliği İletişim Grubu (ABİG) Başkanlığını yürüttü. 

Sever, Ağustos 2007’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresi sona erince, 18 yıldır Çankaya’da Basın Başmüşavirliği yapan Metin Yalman’ın istifası sonucu bu göreve getirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yalman’ın yerine Dışişleri Bakanlığı döneminde Avrupa Birliği İletişim Grubu Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Sever’i atadı. 

Cumhurbaşkanlığı’nda iletişim, halkla ilişkiler ve Avrupa Birliği konularından sorumlu Başmüşavir olan Sever, Basın Başmüşavirliği görevini de yürüttü. Abdullah Gül’ün görev süresinin dolmasının ardından görevinden istifa etti.

Bu günlerde, yazdığı “Abdullah Gül ile 12 Yıl” adlı hatırat kitabı ile gündemde ve eleştirilerin odağında.