Atatürk’ün Arkadaşı Kılıç Ali

Biyografi
Ali Kılıç 1889 doğumlu olup 1971’de vefat etmiş olan Türk asker ve siyasetçidir. Asıl adı Süleyman Asaf Emrullah’dır. Çoğunlukla Kılıç Ali olarak bilinir. Askeri okulu bitirdi. Binbaşı rüt...
EMOJİLE

Ali Kılıç 1889 doğumlu olup 1971’de vefat etmiş olan Türk asker ve siyasetçidir. Asıl adı Süleyman Asaf Emrullah’dır. Çoğunlukla Kılıç Ali olarak bilinir.

Askeri okulu bitirdi. Binbaşı rütbesiyle I. Dünya Savaşı’na katıldı. Kurtuluş Savaşı’nda Maraş, Antep yöresinde milli kuvveti kurmakla görevlendirildi.

Bu göreve giderken de Mustafa Kemal’in önerisiyle, Beşiktaş’ta oturduğu mahalleden hareketle, sonradan adı yerine geçecek olan kod adını (Kılıç Ali) aldı.

Karayılan ve Şahin Bey ile birlikte bu bölgede çıkan ayaklanmaları ve Kırşehir İsyanı’nı bastırdı. Keferdiz ( Sakçagözü ) ağası Hurşit Ağa’nın konağını karargâh olarak kullandı ve Hurşit Ağa’nın 200’den fazla silahlı adamının askeri taktiklerini koordine etti.

Yine Hurşit Ağa’nın kişisel servetiyle aldığı silahların ve cephanenin bölgedeki direnişçilere ulaşmasını sağladı. Ağrı İsyanı sırasında kurulan İstiklal Mahkemeleri’nde üyelik yaptı.

1920-1938 yılları arasında Antep milletvekilli olarak TBMM’de bulundu. Hurşid Ağa’nın Hatay’ın anavatana katılması için Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e verdiği desteğin ( Hatay’ın Kurtuluşu İçin Harcanan Çabalar – Tayfur Sökmen / Tarih Kurumu Yayınları – 1992 ) devletle koordinesini sağladı.

1961’de Yeni Türkiye Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Türk futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç ile köşe yazarı Altemur Kılıç’ın babasıdır. Ayrıca, Cumhuriyet tarihinin ilk kadın seramikçisi Füreya Koral ile evlenmiştir.

Kitapları

Hatıralarını anlatıyor (1955),

Atatürk’ün Hususiyetleri (1955),

İstiklal Mahkemesi Hatıraları (1955)

^ "Füreya" – Ayşe Kulin, s. 46, Remzi Kitabevi, İstanbul, 2004

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme