Arap Müziğinin Kraliçesi: Fairouz

Biyografi
Feyruz (Fairuz, Fairouz, Fayrouz, Arapça: فيروز), asıl adıyla Nouhad Haddad, Lübnanlı şarkıcı. Mardinli Wadi Haddad ile Lübnanlı Maruni Liza Alboustani’nin ilk kızı olarak 21 Kasım 1935’te...
EMOJİLE

Feyruz (Fairuz, Fairouz, Fayrouz, Arapça: فيروز), asıl adıyla Nouhad Haddad, Lübnanlı şarkıcı. Mardinli Wadi Haddad ile Lübnanlı Maruni Liza Alboustani’nin ilk kızı olarak 21 Kasım 1935’te Jabal Alarz’da doğdu. Ailesi Maruni Arap Hıristiyandır. Arapça’da Feyruz (firuze) turkuaz demektir.

Aile daha sonra Beyrut’a taşınmıştır. Nouhad, müziğe okul korosunda başlamıştır. Eski şarkı yazarı ve kompozitörlerden Mohamed Flayfel ‘in yardımıyla Lübnan Radyosu Korosu’na seçilmiş ve radyo yönetmeni Halim Elrumi aracılığıyla Assy Rahbani ve Mansour Rahbani kardeşlerle tanışmıştır.

Şarkı yazarı ve kompozitör olan Rahbani kardeşler, geleneksel Arap şarkılarını ve bazı Batı müziği eserlerini de yeniden düzenlemekteydiler. Fairuz, bu tanışmanın ardından Rahbani kardeşlerin çalışmalarını yorumlayacaktır. İlk çalışmaları geleneksel bir şarkı olan "Elbint Elshalabia"nın (en popüler şarkılarından biridir) yeni bir düzenlemesi ile söz ve müziği Rahbani kardeşlere ait olan "Nehna Wel Amar Jiran"dır.

1955 ‘ün temmuzunda Assy Rahbani ile evlenmiş, kocası ile birlikte Beyrut’un kuzeyindeki Antelias ‘a taşınmıştır. 1956 ‘da Ziad isminde bir oğulları olmuştur.

Fairuz’un Rahbani kardeşlerle çalışmaları Arap dünyasında büyük bir popülerliğe erişmiş, Batı’da da önemli yankı uyandırmıştır. 1971 yılında Batı’da oldukça başarılı geçen bir turneye çıkan Fairuz, New York ‘ta Carnegie Hall, Londra ‘da Albert Hall ve Paris ‘te Olimpia’da konserler vermiştir.

Rahbani kardeşlerin yazdığı birçok müzikalde de sahne almış olan Fairuz; Yusuf Şahin’in Bayya’ al-Khawatim (Rings’ Salesman), Henry Barakat’ın Safar Barlik (The Exile) ve Bint al-Haris (The Daughter of the Watchman) adlı sinema filmlerinde de oynamıştır.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme