Ali Rıza Alaboyun kimdir?

Biyografi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Ali Rıza Alaboyun Eski AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı GeçiciBakanlar Kurulu’...
EMOJİLE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Ali Rıza Alaboyun Eski AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı GeçiciBakanlar Kurulu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirildi.

22, 23 ve 24. Dönemde AK Parti’den Aksaray milletvekilli seçilen Ali Rıza Alaboyun, 8 Mart 1957’de Aksaray’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun olan Alaboyun, Amerika’da The Pennsylvania State University’de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı.

Alaboyun, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştı. Etibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Alaboyun, ETİMİNE SA Şirketi Yönetim Kurulu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kurul Üyeliğinde bulundu.

Alaboyun ayrıca, AFS Boru Sanayi AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yaptı. Alaboyun, 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 22 ve 23. Dönemlerde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu.

 24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Almanca bilen Alaboyun, evli ve 3 çocuk babası. 
28 Ağustos 2015’de kurulan Seçim Hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme