Ali Kuşçu kimdir? Ali Kuşçu kısaca hayatı

Biyografi
Önemli İslam alimlerinden Ali Kuşçu kimdir? Ali Kuşçu biyografi… Ali Kuşçu kimdir kısaca… Ali Kuşçu kısaca hayatı… Ali Kuşçu’nun eserleri…    İslam dünyasının büyük ...
EMOJİLE

Önemli İslam alimlerinden Ali Kuşçu kimdir? Ali Kuşçu biyografi… Ali Kuşçu kimdir kısaca… Ali Kuşçu kısaca hayatı… Ali Kuşçu’nun eserleri… 

 

İslam dünyasının büyük astronomi ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl başlarında Semerkant’ta doğdu. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğunun Sultanı Uluğ Bey’in kuşçusu olduğu için, ailesi “Kuşçu” lakabıyla meşhur oldu. Küçük yaştan itibaren matematik ve astronomiye ilgi duyan Ali Kuşçu, devrin en büyük alimleri olan Bursalı Kadızade  Rumi, Gıyaseddin Cemşid ve Muinuddin Kaşi’den matematik ve astronomi dersi aldı. Daha sonra bilgisini artırmak için Kirman’a gitti.

Burada Hall-ü Eşkâl-i Kamer (Ay Safhalarının Açıklaması adlı risale) ile Şerh-i Tecrid adlı eserini yazdı. Ali Kuşçu, Semerkant, ve Kirman’da eğitimini tamamladıktan sonra Uluğ Bey’e yardımcı ve rasathanesine müdür olmuştu.

1499’da hacca gitmek istedi. Tebriz’de Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan kendisine büyük saygı gösterdi ve Fatih’le barış görüşmelerinde yardımını istedi. Ali Kuşçu, Uzun Hasan’ın sözcülüğünü yaptıktan sonra Fatih’in davetiyle İstanbul’a geldi.

Ali Kuşçu, Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarında karşılanarak ihtişam içinde İstanbul’a getirildi. Ölümüne kadar da gençleri yetiştirmekle uğraştı. Ali Kuşçu’nun ders vermeye başlamasıyla, İstanbul medreselerinde astronomi ve matematik alanında büyük gelişmeler oldu. Ali Kuşçu’nun İstanbul’a gelişi önemlidir; çünkü o zamanda kadar İstanbul’da astronomi ile uğraşan güçlü bir bilgin yoktu. Ali Kuşçu, Osmanlılar arasından astronomi bilimini yaydı. Ali Kuşçu 1474 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

 

Ali Kuşçu’nun Eserleri:

  • Risale-i fi’l Hey’e (Astronomi Risalesi)
  • Risale-i fi’l Fehiye (Fetih Risalesi)
  • Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)
  • Risale-i Muhammediye (Cebir ve hesap konularından bahseder)
  • Tecrid’ül Kelam (Sözün Tecridi)
  • Risale-i Adudiye
  • Unku-üz zvehir fi Man-ül Cevahir ( Mücevherlerin dizilmesinde görülen salkım)
  • Vaaz
  • İstiarad

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

ads
iyi ki kısaca demişsiniz lan bu ne çok uzun
nem kurutmakoku giderme