Akşemseddin kimdir? Akşemseddin kısaca hayatı

Biyografi
“İstanbul’un manevi fatihi” Akşemseddin kimdir? Akşemseddin hayatı… Akşemseddin biyografi… Akşemseddin kısaca hayatı… Akşemseddin’in eserleri…   Akşemseddin, bugün Suriye sınırları içinde yer ala...
EMOJİLE

“İstanbul’un manevi fatihi” Akşemseddin kimdir? Akşemseddin hayatı… Akşemseddin biyografi… Akşemseddin kısaca hayatı… Akşemseddin’in eserleri…

 

Akşemseddin, bugün Suriye sınırları içinde yer alan Şam’da 1390’da doğmuştur. Asıl ismi Muhammed Şemseddin bin Hamza olan Akşemseddin, küçük yaşta Kur’an-ı Kerim’i hıfzetmiştir.

Ailesiyle 7 yaşında Anadolu’ya gelip Samsun’un Kavak ilçesine yerleşen Akşemseddin, babası alim Şeyh Şerafeddin Hamza’nın vefatının ardından şeri ilimlerle tıp eğitimi aldı.

Osmancık Medresesinde müderris olan Akşemseddin, tasavvuf yolunda yükselmek için İran, Şam ve Bağdat’ı dolaştıktan sonra tavsiye üzerine zamanın büyük velisi Hacı Bayram Hazretlerine gitmeye karar verdi.

Hacı Bayram Veli’nin yanında kaldığı süre içinde tasavvufun inceliklerini öğrenen Akşemseddin, icazetini aldıktan sonra Beypazarı’na yerleşti. Bir süre burada kalan Akşemseddin, daha sonra Göynük’e gitti.

Göynük’te yaşadığı dönemde Fatih Sultan Mehmet’in fetih hazırlıkları yaptığı haberi üzerine Edirne’ye giden Akşemseddin Hazretleri, İstanbul’un fethine katılarak padişahın yanında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet’in “O benim hocamdır. Şehrin manevi fatihidir.” dediği, fetihten sonra Ayasofya’da kılınan cuma namazında ilk hutbeyi okuyan Akşemseddin, İstanbul’da Eyüp Sultan’ın kabrini de bulduktan sonra Padişah’ın tüm ısrarlarına rağmen Göynük’e döndü ve 1459’da burada vefat etti.

“İstanbul’un manevi fatihi”, büyük bir alim, usta bir hekim, büyük bir veli ve çok yönlü bir bilim insanı olarak bilinen Akşemseddin, aynı zamanda yazdığı tıp kitabında mikrobu ilk tanımlayan kişi olarak bilinmektedir.

Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmet’in fethin gecikmesinden kaynaklı moral bozukluğu yaşadığı dönemde ona destek olmuş “fethin gerçekleşmesinin manevi mimarı” unvanını almıştır.

Akşemseddin’in Eserleri

  • Risalet-ün Nuriyye
  • Risale-i Zikrullah
  • Risale-i Şerh-i Ahval-i Hacı Bayram-ı Veli
  • Def’ü Metain
  • Makamat-ı Evliya (Velilerin Makamları)
  • Maddetü’l Hayat (Hayat Maddesi)
  • Nasihatname- i Akşemseddin (Akşemseddin Nasihatnamesi)
  • Kitabu’t-Tıp (Tıp Kitabı)
  • Hall-i Müşkilat (Güçlüklerin Halli)
Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme