Abdülmetin Balkanlıoğlu kimdir?

Biyografi
Abdülmetin Balkanlıoğlu kimdir? Abdülmetin Balkanlıoğlu biyografi… Abdülmetin Balkanloğlu’nun hayatı… Abdülmetin Balkanlıoğlu, 1958 yılında 1 Eylül 1958 yılında Çorum Sungurlu ilçesi...
EMOJİLE

Abdülmetin Balkanlıoğlu kimdir? Abdülmetin Balkanlıoğlu biyografi… Abdülmetin Balkanloğlu’nun hayatı…

Abdülmetin Balkanlıoğlu, 1958 yılında 1 Eylül 1958 yılında Çorum Sungurlu ilçesinin Aşağıfındıklı köyünde doğdu.

Çok çalışkan ve yetenekli bir öğrenci olan Abdülmetin Balkanlıoğlu, Çorum Merkez İmam Hatip Lisesi’nin parasız yatılı bölümünü kazandı ve liseyi burada bitirdi. Akıncılar ve Milli Türk Talebe Birliği’nde bulundu. Bu iki ocak Abdülmetin Balkanlıoğlu’nun siyasi ve kültürel açıdan yetişmesine destek oldu. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Balkanlıoğlu İstanbul’a geldi. Burada öğrenimine devam ederken o zaman Çarşamba Camii İmam Hatibi olan Mahmut Efendi Hazretleri ile tanıştı. Bu tanışma Abdülmetin Balkanlıoğlu’nun hayatında bir dönüm noktası oldu.

Mahmut Efendi’nin “Buldun ilmi Kurani, neylersin İlmi Yunani” sözünün tesiriyle üniversiteyi yarıda bıraktı. Kendini İslami ilimlere adadı. 1977 yılında Şile Ağva’nın Hacı Köyü’nde imamlık vazifesine başladı.  Göreve başladığında bu camide neredeyse hiç cemaat yoktu. Aylarca camide yatıp kalkan Balkanlıoğlu, elinde ibrikle köy sakinlerine abdest aldırdı ve bu durumu tersine çevirdi. Hacı Köyü’nden sonra sırasıyla Rumeli Feneri CAmi, Eminönü Hoşkadem Cami ve Acemoğlu Camisinde görev yaptı. Son olarak Kayabaşı Köyü’ndeki vazifesinden sonra emekliye ayrıldı.

Tüm ömrü boyunca İslamı ve Müslümanları güzel tanıtmaya çalışan Abdülmetin Balkanlıoğlu, 20 Haziran 2018’de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Cenaze namazı Fatih Cami’nde mahşeri bir kalabalık tarafından kılındı ve ardından Sakızağacı Şehitliği’ne defnedildi.

Abdülmetin Balkanlıoğlu, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme