Abdullah Kiğılı kimdir?

Biyografi
Abdullah Kiğılı, 1943 Malatya doğumludur, ünlü Kiğılı giyim mağazaları zincirinin kurucusu ve sahibi ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü As başkanı olan iş adamıdır.  Abdullah Kiğılı’nın ded...
EMOJİLE

Abdullah Kiğılı, 1943 Malatya doğumludur, ünlü Kiğılı giyim mağazaları zincirinin kurucusu ve sahibi ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü As başkanı olan iş adamıdır. 

Abdullah Kiğılı’nın dedesinin Bingöl’ün Kiğı (1930’larda Erzincana bağlıyken daha sonra Elazığa en son Bingölün il olmasıyla Bingöle bağlanmıştır) ilçesinde doğmasından dolayı aile bu soyadını almıştır. Dedesi 1928’lerde buradan taşınıp Malatya’ya yerleşmiştir. Kiğılı 1943 yılında Malatya’da doğmuştur. 9 yaşında iken ailesi İstanbula göç etmiştir. Babası tekstil işiyle uğraşmaktaydı.

Orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde bitirmiş, 1959’da Sultanhamam’da bir kumaş mağazasında iş hayatına başlamıştır.

1965 yılında Kiğılı markası ile gömlek ve pantolon üretimine başlamıştır. 1969 yılında İstiklal Caddesi’nde şimdiki Kiğılı mağazasını açmış, 1973 yılında Beymen Beyoğlu mağazasına ortak olmuştur. 1980 yılında Kiğılı Konfeksiyon Fabrikası’nı kurmuştur. Bu tarihten itibaren fabrikasında Almanya ve Hollanda’ya erkek takım elbise fason üretimi yapmıştır. Ayrıca ürünlerini Türkiye genelinde 300 bayi aracılığıyla satar hale gelmiştir. 1995 yılından itibaren toptan satışlarını kaldırmasıyla, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde toplam 180 mağaza aracılığıyla satışlarını sürdürmektedir.