Windows 8’den Linux’a Sert Tekme!

Teknoloji Firmaları
Bugükü Linux PC kullanıcılarının bir çoğunun işletim sistemlerini Windows’la ön yüklü gelen bir PC’ye yüklediğini sanırız söyleyebiliriz. Zira bazen Windows’lu bir PC satın alıp Linu...
EMOJİLE

Bugükü Linux PC kullanıcılarının bir çoğunun işletim sistemlerini Windows’la ön yüklü gelen bir PC’ye yüklediğini sanırız söyleyebiliriz. Zira bazen Windows’lu bir PC satın alıp Linux’u kendiniz yüklemek, daha ucuza gelebiliyor.

Ancak Windows 8 ile beraber bu durum değişebilir. Windows 8’de bulunacak bir "güvenlik" özelliği, Windows 8 sertifikalı donanım üzerine Linux’u yüklemeyi imkansız kılabilir. Red Hat geliştiricisi Matthew Garett, blog’unda "muhtemelen şu an panik yapmaya gerek yok" diyor ve ekliyor: "Ancak endişlenmeye değer."

"Sorun", Microsoft’un Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) adındaki donanım tabanlı güvenli boot protokülünü kullanmak istemesi nedeniyle meydana geliyor. Teknoloji, rootkit’lere ve diğer düşük seviye saldırılara karşı koruma sağlamayı amaçlıyor.

Garrett, UEFI anahtarlarını şöyle açıklıyor: "Bir üretici, anahtarını makineye yüklemişse kodun bu anahtarla imzalanmasının tek yolu, imzalama işini üreticinin yapması. Bir makinede birkaç anahtar yüklü olabilir, ancak ikili verilerinizi imzalatamıyorsanız, yükleme yapamazsınız."

chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme