Windows 8’de ‘başlat menüsü’ neden yok?

Teknoloji Firmaları
Microsoft’ta Programlama Bölümü Direktörü sıfatıyla görev alan üst kademe yetkililerinden Chaitanya Sareen, PC Pro ile gerçekleştirdiği söyleşide bu değişiklikliğin ana sebebi hakkında şunları i...
EMOJİLE

Microsoft’ta Programlama Bölümü Direktörü sıfatıyla görev alan üst kademe yetkililerinden Chaitanya Sareen, PC Pro ile gerçekleştirdiği söyleşide bu değişiklikliğin ana sebebi hakkında şunları ifade ediyor:

Zaman değişiyor, yeniliklere ayak uydurmak gerek. Artık kullanıcılar başlat uygulamasında olduğu gibi, ana menülere tıklayıp oradan da alt menüler arasında arama yapmak yerine uygulamalara tek bir tıkla kolayca erişebilmeyi tercih ediyor.

İşte bizim W8’de yer verdiğimiz yeni görev çubuğu kullanıcılara tam olarak bu kolaylığı sağlayacak.

Sareen’în vurguladığı bir diğer önemli değişiklik sebebi de, Microsoft Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı üzerinden kendilerine yapılan geri dönüşlere baktıklarında başlat menüsü kullanımının gerilemekte olduğunu görmeleri. Haliyle bu da attıkları adımın doğruluğu konusunda emin olmalarını sağlamış.

Metro Başlangıç ekranı ile birlikte artık kullanıcıların çok daha kolay biçimde uygulamalara erişebileceğini ve çalıştırabileceklerini belirten Sareen, bununla birlikte görev çubuğunun halen insanlar için çok önemli olduğunu ve bu sebeple de dileyen herkesin Metro arayüz yerine klasik masaüstü modunda kalabileceklerini ifade ediyor.

Yani kısaca dileyene Metro dileyene klasik olmak üzere iki farklı seçenek sunduklarının altını çiziyor.

Gerçi kullanıcılarının bildiği üzere, her ne kadar klasik yani alışageldiğimiz başlat menüsü ve tuşu gitmiş olsa da aslında işlevsellik bazında bir kayıp olduğunu söylemek imkansız.

Çünkü artık ekranın sol köşesine gittiğimiz vakit, tam olarak başlat menüsü gibi olmasa da işlevsellik açısından ona benzer bir diğer menüye, sağ yanda da Windows kontrol ünitelerine erişiyoruz. Keza sol üste gittiğimizde de kolaylıkla arayüzler arası geçiş yapabiliyoruz.

Evet; ilk başta alışması biraz güç ama alıştıktan sonra kesinlikle bu sistemin çok daha işlevsellik sunduğu net biçimde ortaya çıkıyor.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme