Vodafone’dan Turkcell’e Taklit Davası

Teknoloji Firmaları
Vodafone Türkiye, müşteri memnuniyeti odaklı uygulamaya koyduğu, “Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell aleyhinde hukuki s...
EMOJİLE

Vodafone Türkiye, müşteri memnuniyeti odaklı uygulamaya koyduğu, “Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell aleyhinde hukuki süreç başlatıldığını açıkladı.
Vodafone Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada, son iki yıldır aralıksız sürdürdükleri müşteri memnuniyetine odaklı stratejik program sayesinde iş sonuçlarında büyük bir başarı kaydedildiği, bu dönemde istikrarla uygulanan “müşteri memnuniyeti programı” sonucunda, numara taşımanın başlangıcı olan Kasım 2008’den bugüne Vodafone’a 10 milyonu aşkın numaranın taşındığı, şirketin böylece numara taşımada en çok tercih edilen operatör konumunu pekiştirdiği kaydedildi.

-VODAFONE TÜRKİYE’DEN, TURKCELL’E "CEP ANAYASASI"I İHTARI-

Vodafone Türkiye’nin, “müşteri memnuniyetine odaklılık” yaklaşımını kamuoyuna daha etkin ve kapsamlı bir biçimde anlatmak amacıyla geliştirdiği “Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanya fikrini, yaklaşık bir yıl önce oluşturduğu belirtildi.

Vodafone Türkiye, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu kampanyadaki vaadlerini somutlaştırmak üzere titizlikle yürütülen çalışma programı tamamlanmış ve ardından reklam kampanyası olarak sunulmuştur. Vodafone Türkiye, Ocak 2009 itibariyle başlattığı ‘müşteri memnuniyetine odaklı’ uzun dönemli stratejik programının mihenk taşı olarak uygulamaya koyduğu ‘Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi’ kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlatmıştır. Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyasının lansmanı esnasında taklit edilerek ‘Cep Anayasası’ adı altında kullanılmasının yasal yaptırım gerektirdiğini bir ihtarname ile muhatap firmaya bildirerek bu durumun derhal düzeltilmesini ihtar etmiştir. Bir yandan yasal haklarımızı yüce Türk adaleti önünde ararken, diğer yandan koşulsuz müşteri mutluluğunu sağlayacak ve tüketici haklarını gözetecek faaliyetlerimizi bu güne kadar olduğu gibi etik, kesintisiz ve rekabetçi olarak devam etme kararlılığında olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine sunarız."

ANKA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme