Vodafone’dan 1 Liraya Tablet PC

Teknoloji Firmaları
Vodafone Türkiye, ‘herkese mobil internet’ stratejisi doğrultusunda ilk operatör markalı tabletini Vodafone Grubu’yla aynı anda sunuyor. Gençlerin mobil internete makul fiyatlarla ul...
EMOJİLE

Vodafone Türkiye, ‘herkese mobil internet’ stratejisi doğrultusunda ilk operatör markalı tabletini Vodafone Grubu’yla aynı anda sunuyor. Gençlerin mobil internete makul fiyatlarla ulaşma ihtiyacından hareket eden şirket, gençlere yönelik ‘Vodafone Smart Tab 10’ satışına başladı. Gençler, günde sadece 1 TL’ye bu tablete sahip olabilecek. Şirketin diğer aboneleri ise ayda 49 TL’ye tableti alabilecek.

Depolama alanı büyüyor

1.2 GHz frekansında çalışan çift çekirdekli işlemcileri ile dikkat çeken tablet, 1 GB ara bellek garantisiyle satışa sunuluyor. Mevcut depolama alanı, MicroSD kart ile 32 GB’a yükseltilebiliyor.  1280 x 800 piksel çözünürlük sunan 10 inç ekran büyüklüğündeki tabletin arka yüzeyinde 5, ön yüzeyinde ise 2 MP kamera yer alıyor. Cihaz Google Android 3.2 işletim sistemiyle birlikte geliyor. Tablet, 24 ay taahhütlü olarak satılacak.

Türkiye 3G’de liderliği ele aldı

Toplantıda konuşan İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, şunları söyledi: "En yeni teknolojilere uyum sağlama becerisi yüksek genç nüfusuyla Türkiye, 3G’de liderliği kısa sürede eline almayı başarmıştır. Mobil internette 3G abonelik oranı Avrupa Birliği (AB) ortalamasında yüzde 30,1 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 44’e ulaşmıştır."

KISA KISA TEKNOLOJİ HABERLERİ

e-imzada yeni kampanya

Türkiye’nin yetkili elektronik hizmet sağlayıcılarıdan ‘e-tugra’, ‘e-imza’ için büyük bir kampanya başlattı. Kampanya çerçevesinde şirketten e-imza alanlar, bir yıllık paket için 149 lira,  iki yıl için 219 lira üç yıl için 279 lira ödeyecekler.

100 doların altında 300 milyon telefon satılacak

Deloitte, "Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2012" raporunda, akıllı telefon ve tablet bilgisayarların satışının artacağı, yeni sabit disk teknolojisi ‘katı-hal’ sürücülerinin hızla yaygınlaşacağı, sosyal oyun pazarında ise yeni iş modellerinin ortaya çıkacağını ortaya koydu.

Ucuzluk artıyor

Raporda, bu yıl satılması öngörülen tabletlerin neredeyse yüzde 5’inin, hali hazırda bir tablete sahip olan kişiler tarafından satın alınacağı belirtiliyor. Giderek düşen akıllı telefon fiyatlarıyla birlikte 100 dolar ve altındaki cihaz sayısı 500 milyona ulaşırken, 2012’de bu fiyat seviyesinden 300 milyon telefon satılacak.

İnternet reklamları

2012’de, tüm reklamcılık pazarının yüzde 5, internet reklamcılığının yüzde 11 büyümesi bekleniyor. Yıllık yüzde 50’lik bir yükseliş ile 20 milyar dolara çıkması beklenen çevrimiçi reklamcılığın, şirketlerin marka çalışmalarından daha yavaş büyüyeceği bekleniyor.

Oyunlar yavaşlayacak

Rapora göre bu yıl sosyal oyunlar pazardaki gelir artışı yüzde 20 düzeyinde kalacak. Bu sosyal oyun gelirlerinin 20 kat arttığı 2008 ve 2010 arasındaki dönemle karşılaştırılabilir. Rapora göre, sosyal ve gündelik oyunların varlıklarını sürdürmesi olası ama eğer parasallaştırma modeli aynı kalırsa toplam 63 milyar dolarlık küresel video oyunları pazarındaki payını şu anki payı olan yüzde 2’nin ötesine taşıması oldukça güç olabileceği öngörülüyor.

Açık havaya özel

Gelişmiş taşınabilir açık hava kulaklığı ‘GHP-420S’, hafifliği ve 90 derece dönebilen hareketli kulaklık tasarımıyla her türlü ortamda büyük konfor sağlıyor.

36 liraya satılıyor

30 mm neodimyum sürücüsüyle çok berrak bir ses veren cihaz koyu mavi, mor, beyaz ve siyah olmak üzere dört çekici renk seçeneğine sahip. Cihaz marketlerde 36 TL’ye satılacak.

Yüksek tasarımlı fotoğraf makinesi

Dünyaca ünlü Marc Newson tarafından tasarlanan Pentax K-01, sadece bu yönü ile değil, teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Saniyede 6 kare hızla fotoğraflayabilen cihazda, 25.600 ISO’luk çok yüksek hassasiyet ve stereo ses ile HD film çekimi gerçekleştirme özelliğine de var.

Lens kullanım kolaylığı

Cihazın bir diğer dikkat çekici noktası ise SLR cihazların ‘K’ lens yuvasına sahip olması. Bu sayede kullanıcılar K-01 ile film formatında SLR fotoğraf makineleri için üretilmiş olanlar da dahil tüm lens stoklarından yararlanabiliyor.

Belediyecilik zirve yaptı

IBM Türk’ün Çözümler Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi. Bilişim ve iş dünyasını şekillendiren geleceğin akıllı çözümlerine yer verilen bu yılki zirvenin odak noktaları ise Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret konularıydı.

300 bin kişi taşınacak

IBM Kamu ve Eğitim Sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda, bu sene İstanbul’a 300 bin kişinin taşınacağını öngörürken en fazla baskı altında olanların şehir yöneticileri olduğunu belirtti. Yeni Akıllı Çözümler ile sel felaketlerini 48 saat öncesinden öngörülebildiğini belirten Rhoda, 2 bin 500 şehirden elde ettikleri bilgi bikirimini İstanbul ile paylaşmak istediklerini söyledi.

Bilgisayarlara fındık faresi

Logitech’in yeni faresi ‘Wireless Mini Mouse M187’, canlı renkleri, cep boyutundaki tasarımı ve kablosuz bağlantı özelliği ile dikkat çekiyor.

Kullanımı kolay

Cihazın kurulumu da oldukça basit. Tek yapılması gereken nano alıcıyı takıp fareyi kullanmaya başlamak. Fare kullanılmadığı zamanlarda, nano alıcı farenin içindeki bölgesine kaybolmamak üzere yerleştirilebiliyor. Cihazın tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 40 TL.

Ses tanımada çok hızlı

Turkcell Global Bilgi’nin ‘ses tanıma’ teknolojisi, önde gelen ses teknolojisi çözüm sağlayıcılarından Nuance firmasının yayınladığı örnek vaka çalışmasında "dünyanın en hızlı ve en büyük ses tanıma çözümü" olarak ele alındı. Kimlik doğrulama sürecini bireysel kullanıcılarda ortalama 20 saniye kısaltan teknoloji, bugüne kadar 4.2 milyon abone tarafından 11 milyondan fazla sayıda kullanılarak onlara zaman kazandırdı. Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan, "Müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik örnek uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.
 

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme