VMK Afrika’nın Apple’ı olma yolunda

Teknoloji Firmaları
Afrika ülkesi Kongo, teknoloji dünyasına Kara Kıta’dan mobil cihaz sunan ilk ülke oldu.   Kongo’nun VMK şirketi, teknoloji dünyasına büyük bir vizyonu ve iki yeni ürünle adım att...
EMOJİLE

Afrika ülkesi Kongo, teknoloji dünyasına Kara Kıta’dan mobil cihaz sunan ilk ülke oldu.  

Kongo’nun VMK şirketi, teknoloji dünyasına büyük bir vizyonu ve iki yeni ürünle adım attı. Güney Kore’de Samsung, ABD’de Apple’ın geldiği noktaya gelerek Afrika’nın bir numaralı elektronik ürün üreticisi olmak isteyen VMK, ‘Way-C’ adında tablet bilgisayar ve ‘Elikia’ adında akıllı telefon ile piyasaya girdi.

Yerel Lingala dilinde ‘yıldızların ışığı’ anlamına gelen ‘Way-C’, 1.2 GHz işlemci hızına, 512 MB RAM’e ve 4 GB dahili belleğe sahip. 4200 mAh bataryası olan cihaz, USB girişine sahip ve Wi-Fi bağlantı özelliği sunuyor. Tablet bilgisayarın işletim sistemi ise Android 2.3.3 Gingerbread.

VMK’nın akıllı telefonu  ‘Elikia’nın anlamı ise ‘umut.’ Android 2.3.6 Gingerbread kullanan telefon, 650 Mhz işlemci hızına sahip. 3.5 inç (9 cm) genişliğinde ekrana sahip olan telefon, 512 MB RAM ve 123 MB dahili belleğe sahip. USB girişi bulunan, 1300 mAH gücünde batarya kullanan telefonun Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı özelliği bulunuyor.

Teknoloji sitelerinin büyük ilgi gösterdiği VMK’nin dikkat edilmesi gereken bir yanı, Übergizmo sitesinin belirttiği gibi bir ürünlerinin şu an Asya’da üretiliyor olması. Ancak Afrika üretim yapılıp yapılmadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

‘AFRİKA’NIN APPLE’I OLACAĞIZ’

Afrikalı girişimci Verone Mankou’nun kurduğu VMK,ilk ürünleriyle Batı ve Asya piyasalarının gerisinde kalsa da, ucuz ürün talep edecek Afrikalı tüketiciler için oldukça ideal bir marka. Ancak şirketin vizyonu bir gün Afrika için Apple ve Samsung boyutuna ulaşmak.

Way-C tableti 300, Elikia akıllı telefonu ise 170 dolardan satılyor. VMK’nın kurucusu Verone Mankou, sadece 26 yaşında. Genç girişimci, “Afrikalıların neye ihtiyacı olduğunu sadece Afrikalılar bilir. VMK, Afrika’da Samsung veya Apple kadar büyük olmak istiyor” dedi.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme