Twitter yetkilileri Türkiye’ye geliyor

Teknoloji Firmaları
Edinilen bilgiye göre, Twitter yetkilileri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yöneticileriyle görüşecek. Görüşmede, Türkiye’de ofis açılm...
EMOJİLE

Edinilen bilgiye göre, Twitter yetkilileri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yöneticileriyle görüşecek. Görüşmede, Türkiye’de ofis açılmasının da aralarında bulunduğu karşılıklı talepler ele alınacak.

Elvan: Genel olarak sorunları masaya yatıracaklar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Bölge Müdürleri Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Konya’da,  Twitter şirketinin Türkiye’de ofis açıp açmayacağına yönelik bir soru üzerine, “14 Nisan tarihi itibarıyla yani pazartesi günü,Twitter üst düzey yetkilileri Ankara’ya gelecek” dedi.

Bu yetkililerin hem BTK hem Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileriyle konuşacaklarını ifade eden Elvan, “Genel olarak sorunları masaya yatıracaklar. O konu da tabii ki karşılıklı görüş alışverişi olarak, ‘şu aşamada netice nedir?’ diye soracak olursanız bir şey söylemem mümkün değil” dedi.

Elvan, Youtube’a erişimin engellenmesiyle ilgili başka bir soru üzerine, 27 Mart tarihinde Sulh Ceza Mahkemesi’nin devlet sırrı niteliği taşıyan hususların ihlaline yönelik olarak engellenmesine yönelik bir karar verdiğini hatırlattı.

“Daha sonra 4 Nisan tarihinde yine Sulh Ceza Mahkemesi bu engellemenin kaldırılmasına dair bir karar verdi” diyen Elvan, şöyle devam etti:

“Müteakiben aynı gün Asliye Ceza Mahkemesi, engellemenin devamı yönünde bir karar verdi. Dün de yani 9 Nisan tarihi itibarıyla Asliye Ceza Mahkemesi’nin yeni bir kararı çıktı. Bu kararda şu ifade ediliyor; mevcut devlet sırrı niteliği taşıyan hususların engellenmesine yönelik sürecin devam ettirilmesi, yani engellemenin devamı ama Youtube’un da açılmasına yönelik bir karar verdi. Tabii burada bir açmaz var, bunu özellikle ifade etmek istiyorum. O da şu; bir taraftan mahkeme ‘bu engellemeleri yapın’ diye karar veriyor, diğer taraftan da Youtube’un açılmasına yönelik bir karar veriyor. TİB’in özellikle sosyal medyadaki kuruluşların engellemesini sağlaması mümkün değil, teknik olarak mümkün değil. Yani TİB’in 15 linki kaldırmasına yönelik bir teknik alt yapısı şu anda teknik olarak bunu engellemesi mümkün değil. Bir taraftan ‘engelleme yapın’ şeklinde bir karar var, diğer taraftan ‘Youtube açılsın’ şeklinde bir karar var. 

Burada teknik olarak bir imkansızlık söz konusu. Yani bu 15 linkin veya ilave linklerin aslında 150’nin üzerinde bir bağlantı söz konusu. Bu hususa yönelik olarak TİB şu anda kendi imkanlarıyla Youtube’un karar vermemesi halinde bu erişimi engellemesi söz konusu değil. Bunların bir kısmını Yotube engellemiş durumda. Ancak şunu ifade edeyim; 27 Mart’ta alınmış olan mahkeme kararı ve yine Atatürk’e hakaretten dolayı, Youtube’da yer alan ve bunların Youtube tarafından kaldırılması gerektiğini TİB, Youtube’a aktarmıştı. Ancak şu ana kadar Atatürk’e hakaret katalog suçuna giren, Atatürk’e hakaretle ilgili hususlar henüz Youtube tarafından kaldırılmış değil.” 

Elvan, şunları kaydetti:

“Bizim temennimiz, bir an evvel Youtube’un hem Atatürk’e hakaretle ilgili gerekli içeriklerin kaldırması ve diğer taraftan da hem yurt içinden hem de yurt dışından özellikle devlet sırrı niteliği taşıyan hususlara yönelik içeriklerin tamamen kaldırılması. TİB’in bu konuda 27 Mart’ta aldığı karar şu idi; hem mahkeme kararını uygulamak, hem de katalog suçu çerçevesinde res’en Youtube’u kapatmak. Şu anda TİB’in Atatürk’e hakaretle ilgili hususları çıkarmaması nedeniyle res’en engellemesi devam ediyor. Bu içeriklerin çıkarılması halinde zannediyorum ki TİB, Youtube’u açacaktır diye düşünüyorum.”

“Her kesimin Türkiye’nin yasalarına uyması zorunluluğu var”

Vatandaşların, sosyal medyayı kullanmasından yana olduklarını vurgulayan Elvan, şunları ifade etti:

“Bunu yaygın olarak da kullanıyorlar. Zaten bu yönde hükümetimiz çok ciddi alt yapı yatırımları gerçekleştirdi. İnanılmaz bir alt yapı yapısı gerçekleştirildi. Bunları göz önüne aldığımızda hükümet olarak özellikle internet ve sosyal medya kullanımının mümkün olduğunca yaygınlaştırılması, toplumun her kesimine, kırsal alanımızda, metropol kentlerimize kadar internetimizin kullanılmasını istiyoruz. Bizim de temennimiz bu yönde ama tabii ki her kesimin Türkiye’nin yasalarına uyması zorunluluğu var. Bu yasalara uydukları müddetçe bizim hiçbir şekilde bu sosyal medya şirketleriyle bir problemimizin olması söz konusu olamaz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme