Türkiye’de LPG’li Araç Üretecek

Teknoloji Firmaları
Petrol şirketi Shell’in Türkiye’de dağıtımı sektöründeki ortaklığı Shell&Turcas, şu anda 650 civarında olan otogaz istasyonu sayısını her yıl 50 adet artırmayı planlıyor. Shell AutoGas...
EMOJİLE

Petrol şirketi Shell’in Türkiye’de dağıtımı sektöründeki ortaklığı Shell&Turcas, şu anda 650 civarında olan otogaz istasyonu sayısını her yıl 50 adet artırmayı planlıyor.

Shell AutoGas ve Honda arasında yapılan işbirliği ile ilgili toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Shell&Turcas CEO’su Jacek Dziembaj "Şu anda toplamda 1,000 civarında akaryakıt dağıtım istasyonumuz var. Ve bunların 650’sinde otogaz istasyonumuz bulunuyor. Amacımız her yıl bunlara 50 tane daha ilave etmek. Bütün akaryakıtlarımızda otogaz istasyonumuz olacağını düşünmüyorum ama yapabileceklerimizin tümünde yapmayı planlıyoruz. Şu anda otogazda pazar payımız yüzde 12 civarında ve ikinci konumdayız" diye konuştu.

Akaryakıt dağıtım sektöründe kârlılık konusunun son derece kötü olduğunu ve bu durumun halka açık şirketlerden de açıkça görülebileceğini ifade eden Dziembaj, "Ancak biz organik olarak büyümeye devam edeceğiz. Sektör bir bütün olarak büyümeye devam ettiği için halen cazip görünüyor Ben bir vadede kârlılığın da geri döneceğine inanıyorum" dedi.

Dziembaj, Shell&Turcas’ın Türkiye’deki toplam akaryakıt pazarındaki payının da yüzde 19 civarında olduğunu kaydetti.

Shell AutoGas Türkiye Genel Müdürü Semih Genç de konuşmasında, Türkiye’de otogaz pazarının 1998 yılından bu yana var olduğunu ve her yıl ortalama yüzde 7 büyüdüğünü ifade ederek, "Şu anda araç parkındaki otomobillerden üçte 1’i otogazlı. Türkiye’de toplam 9,200 otogaz dağıtım istasyonu bulunuyor. Çevreci bir yakıt olduğu için Avrupa’daki bazı önemli pazarlarda da otogaz kullanımının arttığını görüyoruz" dedi.

Shell AutoGas ile otogaz alanında işbirliği açıklayan Honda’nın Pazarlama Müdürü Can Eroskay da Türkiye’de binek araç pazarındaki paylarının Japonya’da meydana gelen deprem, ardından Tayland’taki sel felaketlerine bağlı olarak yüzde 3’e gerilediğini ifade ederek, "Eskiden pazar payımız ortalamada yüzde 6 civarındaydı. Yaşanan bu düşüşte ürün tedarik edemememiz etkili oldu" dedi.

Eroskay Türkiye’de üretime de 19 Aralık’ta tekrar başlayacaklarını belirterek, "Bu fabrikada Aralık ayında yeni model Civic üretimine başlayacağız ve Ocak ayında bu ürünün Türkiye lansmanını yapmayı planlıyoruz. Yeni ürün için de fabrikada yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yaptık" dedi.

Eroskay üretimin tekrar başlaması ve diğer koşulların tekrar eski haline gelmesiyle birlikte Türkiye’de pazar paylarını tekrar artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Toplantıda konuşma yapan Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki ise otogazlı Honda modellerini 2-3 yıl içinde fabrikada monte edilmiş biçimde piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme