Turkcell Ericsson’u paravan olarak kullanmış

Teknoloji Firmaları
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ericsson Telekomünikasyon AŞ’ye (Ericsson) daha önce verdiği İstanbul’da bir yıl süreyle altı lokasyonda baz istasyon kurulumunu ihtiva eden L...
EMOJİLE

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ericsson Telekomünikasyon AŞ’ye (Ericsson) daha önce verdiği İstanbul’da bir yıl süreyle altı lokasyonda baz istasyon kurulumunu ihtiva eden LTE (Long Term Evolution) deneme iznini iptal etti.

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, Elektronik Haberleşme Sektöründe Deneme İzni Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar düzenlemesi çerçevesinde Ericsson Telekomünikasyon AŞ’ye (Ericsson) İstanbul ilinde 3 Ocak 2012 tarihinden itibaren bir yıl süreyle altı lokasyonda baz istasyon kurulumunu ihtiva eden LTE (Long Term Evolution) deneme izni verildiği hatırlatıldı.

Buna karşın yazılı ve görsel basın aracılığıyla kamuoyuna yansıyan bazı haberlerde söz konusu deneme izni kapsamında Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ (Turkcell) tarafından LTE testlerinin yapıldığına dair bilgilerin yer aldığının, BTK tarafından tespit edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

”Bunun yanı sıra, Turkcell’in resmi internet sitesinde de Ericsson’un BTK’dan aldığı LTE deneme izni kapsamında Turkcell tarafından testler yapıldığının ve yüksek hızlarda veri transferleri gerçekleştirildiğinin açıkça ifade edildiği görülmüştür. Anılan tespitler doğrultusunda BTK tarafından, Ericsson’a söz konusu deneme izni kapsamında yürütülen çalışmalarda ilgili Usul ve Esaslara uyulması gerektiğine dair yapılan uyarılara rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığının tespit edilmesi sonucunda, Ericsson’un LTE deneme izni iptal edilmiştir. Bunun yanı sıra, şirketleri adına düzenlenmiş bir deneme izni bulunmamasına karşın Turkcell’in kamuoyu ile de açıkça paylaştığı LTE testleri yaptığı konusu BTK tarafından ayrıca değerlendirilmektedir.”

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme