Turkcell 3G Hızını İkiye Katladı

Teknoloji Firmaları
Turkcell’den yapılan açıklamada, Turkcell’in, Türkiye genelinde 3G şebekesinin bulunduğu bölgelerin yüzde 70’inde mobil internet şebekesini Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) sistemiyle gü...
EMOJİLE

Turkcell’den yapılan açıklamada, Turkcell’in, Türkiye genelinde 3G şebekesinin bulunduğu bölgelerin yüzde 70’inde mobil internet şebekesini Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) sistemiyle güncellediği, DC-HSPA+ teknolojisi sayesinde başta havaalanları, üniversiteler ve alışveriş merkezleri olmak üzere, ülkenin pek çok noktasında Turkcell’lilerin mobil internet hızının iki katına çıktığı bildirildi.

Açıklamada, 81 ilin tamamında devam eden şebeke güncelleme çalışmaları ile şimdiye kadar 159 üniversite, 11 havaalanı ve 115 alışveriş merkezinde Çift Taşıyıcı sistemine geçildiği, şu an itibarıyla İstanbul’un yüzde 90’ı, Ankara’nın yüzde 83’ü, İzmir’in ise yüzde 70’inde Turkcell altyapısının Çift Taşıyıcı sistemiyle güncellendiği kaydedildi.

Mayıs ayında ise bu illerle birlikte Türkiye genelinde 3G altyapısının tamamının Çift Taşıyıcı ile desteklenmiş olmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, 3G’nin son halkası olan ve tüm dünyada 3G operatörlerinin sadece yüzde 5’i tarafından kullanılan Çift Taşıyıcı teknolojisi sayesinde, Turkcell şebekesine aynı anda iki taşıyıcıdan erişim sağlandığı, Çift Taşıyıcı sistemi ile saniyede 42 megabite varan hızdan bu altyapıya uyumlu Turkcell 3G VINN E 372 modem ile faydalanmanın mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, geçtiğimiz aylarda başlattıkları şebeke güncelleme çalışmasıyla dünyada ticari şebekesinde Çift Taşıyıcı teknolojisini hayata geçiren ilk 10 operatörden biri olduklarını, çalışmaları Mayıs ayında bütün Türkiye’de tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Terzioğlu, şunları kaydetti:

”Müşterimize verdiğimiz ‘Daha Fazla Hayat-Daha Fazla Hız’ sözünü dünyadaki en yeni teknolojilere yatırım yaparak tutuyoruz. Şebekemizi Çift Taşıyıcı teknolojisi ile güncelleyerek Türkiye’nin mobil internet hızını ikiye katlıyoruz. Sektör lideri olmamız bize Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi konusunda büyük sorumluluk yüklüyor. Biz bu sorumluluğu yerine getirmek üzere yatırımlarımıza devam etmeye kararlıyız. Son teknolojiyi daima Turkcell’lilerin hizmetine sunarak Türkiye’de olduğu gibi dünyada da rekabette farkı açıyoruz ve hız kesmeye hiç niyetimiz yok. Bundan böyle tüm dünyada mobil internetin hız ve kalite standardı, kısaca ‘Turkcell 3G’ olarak tanımlanacak.”

Verilen bilgiye göre Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcıdaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkanı tanıyor. Sağladığı hız artışı, servis alınan baz istasyonuna olan uzaklıktan bağımsız olarak tüm aboneler için geçerli oluyor. Çift Taşıyıcı sayesinde web sayfalarının açılış hızı, online oyun uygulamalarındaki tepki süreleri gibi ölçütlerde önemli ölçüde iyileşme sağlanır. Saniyede 42 megabit hıza ulaşan aboneler, 5 GB’lık bir HD filmi yalnızca 16 dakikada indirebiliyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme