Türk Malı F 16!

Teknoloji Firmaları
1 milyar 650 milyon dolarlık “Peace Onyx IV” adı verilen proje kapsamında Hava Kuvvetleri için “Block 50” adıyla üretilmesi amaçlanan 30 adet yeni nesil F-16 savaş uçağından il...
EMOJİLE

1 milyar 650 milyon dolarlık “Peace Onyx IV” adı verilen proje kapsamında Hava Kuvvetleri için “Block 50” adıyla üretilmesi amaçlanan 30 adet yeni nesil F-16 savaş uçağından ilki dün düzenlenen törenle hangardan çıktı.

TAI’nin, on yıllık bir aradan sonra ürettiği ilk F-16 savaş uçağı için yapılan törene, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Abidin Ünal, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Lockheed Martin ve TAI yetkilileri katıldı. Törende, Korgeneral Ünal objektiflere kokpitte poz verirken, Bakan Gönül “Kokpite ehil olan otursun” dedi. Motor montajı Eskişehir TEI tesislerinde, gövde montajı Ankara TAI’de yapılan uçaklardan ilk F-16’nın ardından yıl sonuna kadar 6 uçağın, 2012’de de 24 uçağın teslimatı yapılacak.

İKİ AY ERKEN TESLİMAT

TAI ayrıca bir başka ilki gerçekleştirerek sözleşmeden 2 ay önce yeni nesil F-16 savaş uçağını teslim etti. TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, proje çerçevesinde üretim hattını yenilediklerini ve Lockheed Martin’in hizmetine sunduklarını anlatırken, “Kazan kazan prensibi çerçevesinde ilerleyen dönemde ortaklığımızı bir üst seviyeye çıkaracağımıza inanıyorum. ABD Forthworth’teki tesisten sonra en fazla sayıda F-16 üreten ve testlerini yapan tesis konumunda bulunuyoruz. Modernizasyon projeleri ve sıfırdan üretim de dahil olmak üzere üçüncü ülke operasyonlarında işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

MURAT GÜRGEN – HABERTURK

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme