Trump: “Google Clinton aleyhindeki yazıları sansürlüyor”

Teknoloji Firmaları
8 Kasım’da ABD’de düzenlenecek olan başkanlık seçimi öncesi gerilim giderek artıyor. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump, geride bıraktığımız gün yine pek çok iddialı açıklamal...
EMOJİLE

8 Kasım’da ABD’de düzenlenecek olan başkanlık seçimi öncesi gerilim giderek artıyor. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump, geride bıraktığımız gün yine pek çok iddialı açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 saat süren konuşmanın arasından Google ile ilgili olan kısım ise dikkatlerden kaçmadı.

Trump’a göre Google ayrımcılık yapıyor ve Hillary Clinton’ın aleyhindeki arama sonuçlarını listelemiyor. Trump’ın Google ve Clinton hakkındaki iddiasını böyle dile getirdi:

“Yeni bir anket türü ortaya çıktı, Google anketi, ülke çapında bizi 2 puan önde gösteriyor, üstelik Google aramalarında Hillary Clinton aleyhindeki haberlerin bastırılmasına rağmen. Çok ilginç, değil mi?”

GOOGLE TARAFINDAN YALANLANMIŞTI

Donald Trump, aynı ifadeleri geçtiğimiz aylarda da dile getirmişti fakat bu iddialar Google tarafından yalanlanmıştı. Söz konusu iddiaya göre; Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına “Hillary Cliton Cri…” yazıldığında ilk sonuç olarak Hillary Clinton Crimes (suçları) çıkıyor. Fakat aynı şekilde Google’da aratıldığında “crime reform (suç reformu), crisis (kriz), crime bill 1994” gibi sonuçlar çıkıyor. Yani Yahoo ve Bing’teki gibi “Hillary Clinton Crimes” sonucu çıkmıyor.

Trump da buradan hareketle Google’ın, Hillary Clinton aleyhindeki yazı ve haberlerin gizlendiğini iddia ediyor.

Durumun ortaya çıkmasının ardından Google bu açığı kapattı. Yani Google’da Hillary Clinton Cri araması yapılınca hiçbir otomatik tahmin çıkmıyor. Google, söz konusu iddiayı şu şekilde yalanlamıştı:

“Google otomatik doldurma sistemi, hiçbir adayı veya olayı kayırmıyor. Bu iddiayı yapanlar basit bir şekilde sistemin nasıl çalıştığını yanlış anlamış. Otomatik doldurma algoritmamız, bir kişinin adıyla birlikte anılan küçük düşürücü ve saldırgan ifadeleri tahmin etmez. Tahminler genellikle popüler aramalara göre yapılıyor.”-Karar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur