Tam otomatik Canon

Teknoloji Firmaları
Şirket sözcüsü Jun Misumi, tam otomatik üretim sistemine geçerek, maliyetleri düşürmeyi ve kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini açıkladı. Yeni üretim sistemine birkaç yıl içinde, en erken 2015 yılında...
EMOJİLE

Şirket sözcüsü Jun Misumi, tam otomatik üretim sistemine geçerek, maliyetleri düşürmeyi ve kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Yeni üretim sistemine birkaç yıl içinde, en erken 2015 yılından itibaren geçeceklerini ifade eden Misumi, bu tarihten sonra sistemin başarılı olması durumunda montaj hattında çalışacak işçilerin yerini robotların alacağını söyledi.

Makinaların insanların yerini alacağına yönelik klişelerin aksine, bunun ülkenin teknolojik gücünü arttıracağını vurgulayan Misumi, bu nedenle işçilerin işlerini kaybetmeyeceğini söyledi.

Misumi ”Makinalar daha ileri teknolojilere kavuştukça, insanlar yeni işlere transfer olacaklar” dedi.

Japon üreticiler, üretimin ücretlerin daha düşük olduğu Çin ve Hindistan gibi diğer Asya ülkelerine kaymasından endişe ediyor. Robot teknolojisinde dünya lideri olan Japonya, yeni üretim sistemleri ile gelecekte insanlara ihtiyaç duyulmayacağı için endişeli.

Öte yandan Nagoya Teknoloji Enstitüsü’nden Prof Akihito Sano, yeni teknolojilerin kullanımında insan faktörünün hala önemli olduğunu ifade etti. Robot sistemlerin insanların programlamasına ve mesleki bilgisine ihtiyaç duyduğunu belirten Sano, tamamen insansız bir sürecin şu an için ancak bilim kurgu ile olabileceğini kaydetti.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme