Steve Jobs’ mu, Tim Cook’mu?

Teknoloji Firmaları
Apple’ın başına geçerek ateşten bir gömlek giydi, ancak ‘Steve Jobs’un gölgesi’ değil kendisi olmayı seçen Tim Cook için işler iyi gidiyor… 4-5 ay önce, Steve Jobs gibi b...
EMOJİLE

Apple’ın başına geçerek ateşten bir gömlek giydi, ancak ‘Steve Jobs’un gölgesi’ değil kendisi olmayı seçen Tim Cook için işler iyi gidiyor…

4-5 ay önce, Steve Jobs gibi bir dahinin ardından Apple’ın başına geçen geçen Tim Cook’un işinin çok zor olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Ancak artık Tim Cook’un bu ağırlığın altında ezilmediğini söyleyebileceğimiz kadar zaman geçti.

Bunu sadece teknoloji dünyasının analistleri değil, Apple çalışanları da söylüyor.

Yapılan son araştırmaya göre Cook yüzde 97 ile çalışanları tarafından en fazla kabul gören teknoloji CEO’su çıktı. Steve Jobs, CEO’luk görevini sürdürdüğü son yılında yüzde 95’lik bir oran yakalamıştı.

Bu yılın beğenilen yöneticileri arasında öne çıkan bir diğer isim ise Qualcomm CEO’su Paul Jacobs. Çalışanlarının gözünde harika bir yıl geçirmiş olacak ki, "kabul görme oranı" yüzde 87’den yüzde 95’e fırlamış.

Öte yandan Google CEO’su Larry Page için durum o kadar parlak değil. Birçok projeyi seri şekilde sonlandıran Page’in, çalışanlarının gözünde selefi Eric Schmidt’ten iki puan geride olmasına şaşmamak gerekiyor.

Cook’un popüler olmasının birkaç nedeni var. Apple hisseleri rekor kırarak 600 doları geçti, Jobs’ın pek bulaşmadığı hayır işlerine el attı. Hatta Apple imajını düzeltmek için Çin’deki Foxconn fabrikasını ziyarete gitmesi dahi onun Jobs’tan farklı bir kişilik olduğunun ispatı. Cook belki Jobs gibi dünyayı değiştiren çılgın bir dahi değil, sahneye çıktığında esprilerle, şovlarla insanları büyüleyemiyor. Ancak başarısı şu; Apple kurucusunun ruhunun onu yönetmesine izin vermedi, firmaya kendi karakterini olumlu şekilde yansıtmayı seçti ve çalışanlarının güvenini kazandı.

Ancak ekleyelim, Cook döneminde gelen başarılar, genelde Jobs’ın yarattığı tasarımlarla ve momentumla geldi. Cook için şimdi asıl sınav yeni bir tasarımla, yeni bir cihazla dünyanın karşısına çıkmak.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme