Sansürcü Apple!

Teknoloji Firmaları
Fikir, İtalyan bir yazılım şirketine ait. Geçen eylül ayında Molleindustria şirketi bir telefon uygulaması olarak hazırlanan oyununu, Apple mağazalarında satışa sundu. Ne var ki, oyunun piyasaya sürül...
EMOJİLE

Fikir, İtalyan bir yazılım şirketine ait. Geçen eylül ayında Molleindustria şirketi bir telefon uygulaması olarak hazırlanan oyununu, Apple mağazalarında satışa sundu. Ne var ki, oyunun piyasaya sürülmesinden birkaç saat sonra, Apple mağazasındaki satışı durduruldu.
 
ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRAN ETAP ATLIYOR
Kongo’da bir ocakta, yarı çıplak çocuklar ellerindeki basit araçlarla, tantal elementi içeren koltan cevherini işlemeye çalışıyor. Aralarından biri, kısa bir mola vermeye kalktığında ise eli silahlı gardiyanların bağırışlarına maruz kalıyorlar. Çocukların elini çabuk tutmaları gerekiyor. Cep telefonu üretmek için koltan cevherine ihtiyaç duyuluyor.
 
Phone Story adlı oyunun ilk bölümü de bu ocaktakine benzer bir etapla başlıyor. Oyuncular, eli silahlı gardiyanların rolüne bürünüyor. Çocukların işlerini tamamlamasını sağlayan oyuncular bu sayede ilk etabı geçiyor. Oyuncuların, çocukları çalışmaya zorlamaları ya da ağır şartlara dayanamayarak fabrika çatılarından atlamaya çalışan çocukları yakalamaları gerekiyor. Bu sırada da bir bilgisayar efekti devreye girerek, cep telefonlarının yapım aşamasını şöyle anlatıyor:
 
"Birçok elektronik eşya gibi bu cep telefonu da Çin’de, bir şehir kadar büyük bir fabrikada üretildi. Burada çalışan insanlar, kötü muameleye maruz kalmaya ve ayrımcılığa uğramaya devam ediyor. İnsanlık dışı şartlarda yaşıyorlar ve yasadışı fazla mesailer yapmak zorundalar. Son birkaç aydır 20’nin üzerinde işçi, çaresizlikten intihar etti."

ahaber.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme