Samsung’a çocuk işçi suçlaması

Teknoloji Firmaları
Güney Koreli elektronik firması Samsung, çocuk işçi çalıştırdığı suçlamasıyla karşı karşıya. Çocukların öğretmenleri tarafından çalışmaya zorlandığı iddia edildi. Samsung, Çin’deki fabrikalarınd...
EMOJİLE

Güney Koreli elektronik firması Samsung, çocuk işçi çalıştırdığı suçlamasıyla karşı karşıya. Çocukların öğretmenleri tarafından çalışmaya zorlandığı iddia edildi.

Samsung, Çin’deki fabrikalarında çocuk işçilerin çalışmaya zorlandığı suçlamalarına maruz kaldı. “China Labor Watch“ adlı sivil toplum örgütünün raporuna göre, doğrudan Samsung’a ait olan altı üretim tesisinde uygunsuzluk tespit edildi. New York merkezli örgüt, Samsung’a ayrıca, “tehlikeli çalışma koşulları, geçersiz iş anlaşması ve çalışanlarına aşırı mesai yaptırdığı“ suçlamasında bulundu.

Küçük bedenlere büyük yük
12 Haziran, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre, dünya genelinde halen 215 milyon çocuk işçi çalıştırılıyor ve bu çocukların sosyal güvencesi bulunmuyor.

İncelenen üç fabrikada ise çocuk işçilerin yer aldığı belirtildi. Çocukların bazılarının 16 yaşın altında öğrenciler olduğu ve öğretmenleri tarafından aksi halde sınıfı geçemeyecekleri tehdidiyle Samsung için çalışmaya zorlandıkları iddia edildi. Söz konusu öğretmenlerin görev yaptıkları okulların ise fabrika yönetiminden karşılığında para aldığı savunuldu.
Samsung inceleme başlattı
Samsung, iddiaların araştırılacağı sözünü verdi. Seul’daki bir firma sözcüsü, çalışanların sağlığı ve güvenliğinin öncelikli olduğunu kaydetti. Sözcü, Samsung’un faaliyette olduğu tüm bölgelerde en yüksek çalışma standartlarının uygulandığını, tüm iş yasaları ve insan hakları sözleşmelerine riayet edildiğini söyledi. Rapordan haberdar olduklarını belirten sözcü, gerekli incelemelerin yapılacağını ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme