Samsung, Apple ile Savaşa Hazırlanıyor

Teknoloji Firmaları
Samsung, bugün yaptığı açıklamayla 3 Mayıs’ta teknoloji dünyasına tanıtacağı Galaxy S III akıllı telefonunun dört çekirdekli Exynos 4 Quad işlemcisine sahip olacağını duyurdu. Telefonun kısa tan...
EMOJİLE

Samsung, bugün yaptığı açıklamayla 3 Mayıs’ta teknoloji dünyasına tanıtacağı Galaxy S III akıllı telefonunun dört çekirdekli Exynos 4 Quad işlemcisine sahip olacağını duyurdu. Telefonun kısa tanıtım videosunda kuzular yer aldı.

Samsung, iPhone’un en büyük rakibi olarak gösterilen Galaxy S serisinin üçüncü modelini 3 Mayıs’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek Mobile Unpacked etkinliğinde tanıtacak.

Samsung, yapacağı tanıtıma sayılı günler kala ilgiyi artırmak için yeni modele ait özelliklerden birini açıkladı ve Galaxy S III’ün dört çekirdekli Exynos işlemci kullanacağını belirtti.

Reuters’ın bildirdiğine göre, çoktan kitle üretimi yapılan Exynos 45 Quad çipi, dört tane ARM Cortex A9 işlemci içeriyor. Electronista sitesi, Samsung’un verdiği bilgiye dayanarak 1.4Ghz’lik Exynos’un "yüzde 20 daha az enerji kullanacağını" belirtti. 32 nano metrelik işlemci, Samsung’un aynı zamanda dört çekirdekli çipi boyutunu artırmadan geliştirebildiğine işaret ediyor.

Reuters, "Samsung, örnek çiplerini büyük akıllı telefon üreticilerine sunarak, müşteri tabanını Apple başta olmak üzere diğer rakipleri Nokia, HTC ve Motorola’ya genişletmek istiyor" ifadesini kullandı.

Samsung, yıllardır patent kavgası yaptığı en büyük rakibi Apple için mikro işlemciler de üretiyor. Apple’ın iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazları için ürettiği çipleri ise kendi üretimi.

REKABET DORUĞA ÇIKACAK
Galaxy S III’ün, 2012’de iPhone ile olan mücadeleyi en üst noktaya çekmesi bekniyor. Seul merkezli Hana Daetoo finans şirketinden analist Lee Ka-keun, "yeni akıllı telefon modelleri sunacakları 2012’de Apple ve Samsung’un çok büyük bir savaşa gireceklerini" belirtti.

Piyasa araştırma şirketleri ise 2012 için Apple ve Samsung’un başa baş bir performans göstereceklerini düşünüyor. 2011’in son çeyreğinde 37 milyon iPhone satan Apple, iki gün önce açıkladığı mali raporunda, Mart ayı itibariyle 2012’de 35 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini belirtti.

Samsung, Nisan 2011’de piyasaya sürülen Galaxy S II’nin 10 ay içinde 20 milyon sattığını açıklamıştı. Güney Koreli şirket, akıllı telefon satışlarının rakamlarını açıklamayı durdursa da, 2012’ilk çeyreğinde 40 milyar dolar gibi rekor bir gelir açıkladı.

Apple’ın, iPhone 5’i Ağustos veya Eylül’de sunması bekleniyor. Apple’ın iPhone 5’te kendi üretimi dört çekirdekli A serisi işlemcisi kullanması bekleniyor. Analistler, yeni iPad’de A5X işlemcisi kullanan Apple’ın iPhone 5’e A6 ekleyeceğini düşünüyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme