Philips Televizyonu Kapattı

Teknoloji Firmaları
Philips bir zamanlar pazar lideri olduğu televizyon sektöründen çıkıyor. Hollandalı tüketici elektroniği üreticisi şirketin CEO’su Frans van Houten, Avrupa’nın en büyük üreticilerinden bir...
EMOJİLE

Philips bir zamanlar pazar lideri olduğu televizyon sektöründen çıkıyor. Hollandalı tüketici elektroniği üreticisi şirketin CEO’su Frans van Houten, Avrupa’nın en büyük üreticilerinden biri olan Philips’in kârını artırmak için böyle bir adım attıklarını açıkladı.

Philips, şu anda zarar eden televizyon birimini yüzde 30’a yüzde 70 oranda hisse paylaşımının olacağı bir ortak girişimle, Hong Kong merkezli monitör üreticisi TPV’ye devrederken, birimin tamamen kapatılması olasılığı da söz konusu.  

 

Hollandalı grup, televizyon piyasasında daha ucuz maliyetli ürünler satan Samsung ve LG Electronics gibi rakiplerinin karşısında durmakta zorlanıyordu.

 

Bu ay şirketin CEO’luğu getirilen ve yeniden yapılandırma konusunda uzman olan Van Houten, Philips’in 400 ve üzerindeki biriminin kârlılığını değerlendirdiğini ve iş yapmayan birimlerin üzerindeki ölü toprağını atmayı planladığını söyledi.

   

CEO’dan gelen bu açıklama, Philips’in başka birimlerini de satışa çıkarabileceğinin bir işareti olarak kabul edildi.

 

Reuters Insider’a konuşan Van Houten, “Henüz bütün silindirleri çalıştırmadık. Philips de henüz ortaya çıkarılmamış yüksek potansiyeller söz konusu” dedi.

 

Televizyon birimini satışa çıkaracağı yöndeki haberlerin ardından, Philips’in hisseleri değer kaybetti ancak sonrasında toparlandı.

 

Van Houten, 2011’in ikinci yarısında yeni strateji planları açıklayacaklarını belirtti.     

 

 

DETAY VERİLMEDİ

Hollandalı şirket, televizyon birime yönelik anlaşmanın değerini belirtmezken, TVP’den ödemeleri uzun süreli ve parça parça alacağını açıkladı.

 

Şirketten yapılan açıklamada aynı zamanda televizyon birimindeki 3 bin 600 çalışanın Hong Konglu şirkete devredileceği belirtildi. Ancak işten çıkarılmaların, göz ardı edilemeyeceğinin de altını çizdi.

 

TPV, küresel bilgisayar monitörü piyasasının yüzde 33’üne hakim ve 2010’da kârında yüzde 20’nin üzerinde artışa imza attı.

 

Hollandalı banka ING’nin analistlerinden Sjoerd Ummels, “Bu çok olumlu bir gelişme. Van Houten’ın kâr etmeyen birimler üzerinde çalışacağının bir göstergesi de aynı zamanda” diye konuştu.

 

Philips’in görsel-işitsel ve çoklu medya birimlerini de Hong Kong’lu şirketin eğlence birimiyle birleştirebileceğini söyledi.

 

Philips, dünyanın en büyük aydınlatma ürünleri üreticisi ve hastane ekipmanları alanında da en büyük üç üreticiden biri olarak gösteriliyor.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme