Parayı Veren Havada Uçar!..

Teknoloji Firmaları
HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!.. HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!.. Yeni Zelanda’daki Martin Havacılık Şirketi, bireysel uçuş jeti motoru ‘Martin Jetpack’i tasarladı. Pilotunu 5 ...
EMOJİLE

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!..

Yeni Zelanda’daki Martin Havacılık Şirketi, bireysel uçuş jeti motoru ‘Martin Jetpack’i tasarladı. Pilotunu 5 bin feet (1524 metre) yüksekliğe kadar çıkarabilen araç, 18 ay içerisinde 86 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkarılacak.

Bilimkurgu filmlerinden fırlamışa benzeyen aracın en son denemesi, önceki gün Christchurch kenti yakınlarında yapıldı. Şirketin kurucusu Glenn Martin’in uçurduğu jetpack, deniz seviyesinden 1500 metre yukarı yükseldi. Uçuş süresince uzaktan kumandalı bir helikopter Glenn Martin’e eşlik etti. 113 kilogram ağırlığındaki araç, iki ‘süper fan’ aracılığıyla dakikada 240 metre hızla pilotunu yukarı taşıdı. Yaklaşık 10 dakika havada kalan Martin, 914 metreye alçaldıktan sonra paraşütünü açtı. İnişi sırasında aracı ufak çaplı hasar alan Glenn Martin, yaptığı açıklamada, testlerin süreceğini ve insanlığın uçabilmesi için önemli bir aşama kaydettiklerini belirtti.

Martin Jetpack, bir depo benzin ile 30 dakika uçarak saatte 95 kilometre hıza ulaşabiliyor. 1 buçuk metre uzunluğundaki ve 1,6 metre genişliğindeki jetpack’i kullanacak pilotun en fazla 130 kilogram ağırlığında olması gerekiyor. Araç, sınırlarını zorlandığında 2 bin 500 metre yüksekliğe kadar çıkıp saatte 101 kilometre hıza ulaşabiliyor. Uçmak için pilot lisansına ihtiyaç olmasa da, bazı uçuş dersleri alınması gerekiyor. 27 yıldır geliştirilme aşamasında olan Martin Jetpack, 12 milyon dolara mal oldu.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme