Oyun dünyasında yeni bir çığır

Teknoloji Firmaları
Deniz Ergürel’in yazısı     Wii U adlı bu konsol ile televizyondan bağımsız oyun oynayabiliyorsunuz. Ayrıca kolu daha hafif ve gelişmiş grafik işlemciye sahip. Tek kusuru BluRay d...
EMOJİLE

Deniz Ergürel’in yazısı 
  
Wii U adlı bu konsol ile televizyondan bağımsız oyun oynayabiliyorsunuz. Ayrıca kolu daha hafif ve gelişmiş grafik işlemciye sahip. Tek kusuru BluRay disklerini okuyamamak.

Oyunseverlerin uzun bir süredir heyecanla beklediği Nintendo’nun yeni oyun konsolu resmî olarak tanıtıldı. Wii U adlı konsol, bu yılın sonunda satışa çıkıyor. Los Angeles’ta düzenlenen Elektronik Eğlence Fuarı 2012 (E3 2012) öncesinde bir video ile tanıtılan Wii U, mevcut versiyonundan daha gelişmiş grafik işlemciye sahip olacak.

Wii U’nun en ilgi çekici özelliği hiç kuşku yok ki yeni oyun kolu: GamePad. Oyunu uzaktan kontrol edebileceğiniz bu kolun içine dokunmatik bir ekran ve ses sistemi monte edilmiş. Böylece hem konsolu daha rahat kontrol edebiliyor hem de isterseniz televizyonu açmadan da oyun oynama keyfine devam edebiliyorsunuz.

GamePad üzerindeki video kamera ve mikrofon yardımıyla diğer Wii U kullanıcıları ile video konferans yapma özelliği de var. Ayrıca GamePad ile televizyonu uzaktan kumanda da edebiliyorsunuz. Wii U’nun ana ekranından bağımsız olarak da kullanılabilen GamePad, oyun oynama deneyiminde yepyeni bir çığır açacağa benziyor.

Mevcut Wii kullanıcılarının ise endişelenmesine gerek yok. Sahip oldukları Wii oyunlarını Wii U da destekleyecek. Ayrıca Wii için geliştirilmiş Wii Remote Plus, Wii Balance Board ve Nunchuk gibi cihazlar da Wii U ile uyumlu olacak.

Nintendo ayrıca yayınladığı tanıtım videosunda Pro Controller adı verilen yeni oyun kollarını da tanıttı. Bu oyun kolları Wii’nin mevcut kollarına benzemekle beraber bazı tuşların yerleri güncellenmiş ve ufak tefek eklemeler yapılmış. Pro Controller, bir önceki Wii kollarından daha hafif. Tüm bu yeniliklerin amacı hem kullanıcıların oyun deneyimlerini zenginleştirmek hem de GamePad için optimize edilmemiş oyunların da Wii U’da oynanabilmesine imkân vermek.

Nintendo ayrıca Miiverse adlı bir network sistemini de tanıttı. Oyuncular, bu network sisteminde oyun deneyimlerini paylaşıp yepyeni içeriklere ulaşabilecekler.

Nintendo’nun yeni oyun konsolu birçok kişinin beklentisinin aksine BluRay diskleri okumayacak. Cihaz sadece Wii U ve Wii optik disklerini okuyabiliyor.

Siyah ve beyaz olmak üzere iki ayrı renkte olan Wii U’nun bu yıl sonuna doğru kasım ayında satışa sunulması bekleniyor. Cihazın satış fiyatı ise henüz resmi olarak açıklanmadı. Uzmanların beklentisi, Wii U’nun fiyatının 400 dolar civarında olacağı yönünde.

TEKNOLOJİ DÜNYASINDAN

Son zamanların yaygın sosyal ağlarından biri olan LinkedIN kullanıcılarının şifreleri bir hacker tarafından çalındı. Şifreleri çalan Rus hacker, şifreleri bir forum sitesinde yayınladı. Yayınlanan şifrelerin sayısının 6,5 milyonu geçtiği ifade ediliyor. Eğer bir LinkedIN kullanıcısıysanız ve şifrenizin çalınıp çalınmadığını öğrenmek istiyorsanız, bir şifre denetim servisi olan LastPass’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://lastpass.com/linkedin Şifreniz çalınmamışsa bile her ihtimale karşı değiştirmenizde yarar var!

Apple ve Samsung arasındaki patent kavgası tüm hızıyla devam ediyor. Apple, patent haklarını ihlal ettiğini düşündüğü Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy S3’ün ABD satışına engel olmaya çalışıyor. iPhone 4S telefonlarındaki sesli komut sistemi Siri’nin Samsung tarafından kopyalandığını iddia eden Apple, Galaxy S3’ün ABD’de satılmasını engellemek için ilgili yerlere başvuru yapmış durumda. Eğer sorun kısa sürede çözülmezse Samsung’un yeni telefonunun ABD’ye girişi biraz ertelenecek gibi gözüküyor.

Google hafta içerisinde düzenlediği bir etkinlikte Google Maps servisinin yeni özelliklerini tanıttı. Daha gelişmiş 3 boyutlu harita özelliğine sahip olacak olan yeni Google Maps servisi önümüzdeki haftalarda aktif hale gelecek.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme