Microsoft’tan ortaya karışık sosyal ağ

Teknoloji Firmaları
Microsoft’un yeni sosyal platformu Socl, bugüne kadar kullanılan popüler sosyal ağların karışımı gibi. Özellikleöğrencilerin ve öğretim görevlilerinin ilgisini çekebilir. Microsoft geçtiğimiz gü...
EMOJİLE

Microsoft’un yeni sosyal platformu Socl, bugüne kadar kullanılan popüler sosyal ağların karışımı gibi. Özellikleöğrencilerin ve öğretim görevlilerinin ilgisini çekebilir.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yepyeni bir sosyal ağ servisini kullanıma açtı. SOCL adlı (İngilizce social olarak okunuyor) servisi Microsoft veya Facebook hesabınızla kullanmanız mümkün. Web adresi ise http://www.so.cl

Microsoft’un bu yeni sosyal platformu bugüne kadar kullandığımız popüler sosyal ağlarının bir karışımı gibi. Socl’ın ara yüzü Google+ servisine benziyor. Facebook’ta olduğu gibi arkadaşlarınızın profil güncellemelerini takip edebiliyorsunuz. Güncellemeleri beğenmek yerineyse gülümseme (smile) gönderiyorsunuz. Socl’da Pinterest’te olduğu gibi farklı kategorileri izlemek ve Twitter’da olduğu gibi de istediğiniz kadar kullanıcıyı takip edebilmek mümkün. Socl’ın temel kullanım amacı sosyal paylaşımlar yapmak ve ilgi alanlarına göre farklı kullanıcıları takip etmek. Socl’da yaptığınız aramalar diğer kullanıcılar tarafından görülebiliyor ve siz de başkalarının ne gibi aramalar yaptığını takip edebiliyorsunuz. Bu yeni sosyal ağı kullanmak için bir Microsoft Live veya Facebook hesabına sahip olmalısınız. Tıpkı diğer sosyal ağlar gibi kullanım tamamen ücretsiz.

Socl’da tüm kullanıcıların bir profil sayfası var. Facebook hesabınızla sisteme giriş yaptığınızda profil fotoğrafınız otomatik olarak Socl profilinize yükleniyor. Socl hesabınıza dışarıdan fotoğraf yüklemeniz mümkün değil. Ancak tıpkı Pinterest’te olduğu gibi tarayıcınıza bir eklenti yükleyerek internetteki görüntüleri kullanabiliyorsunuz. Ayrıca YouTube videolarını Socl üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Arama motorunun sosyal ağlara entegre edildiği Socl özellikle öğrencilerin, öğretim görevlilerinin ve belirli bir konuyu araştırmak isteyen kişilerin ilgisini çekebilir.

CEBIT Bilişim Fuarı’nın en ilgi çekici ürünü

29 Kasım-2 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen CEBIT Bilişim Fuarı’nın en ilgi çekici ürünlerinden biri akıllı telefon ve tabletleri ıslanmaya ve kırılmaya karşı koruyan yepyeni uygulamalardı. Yüksek teknoloji ürünü olan bu uygulamalar ile cihazlarınız ıslanmaya ve kırılmaya karşı tam dayanıklı hale geliyor.

Türkiye’de Açıkgöz Bilgisayar tarafından satışa sunulan uygulamalardan “Kırılmazlık” ürünü Kore’de geliştirilmiş. Uluslararası patentli, çok katlı nanoteknolojik bir yapıya sahip olan ürün darbe emici ve çizik önleyici bir yapıya sahip. Ürün sadece ekrana değil gövdeye de uygulanabiliyor. Bu ürün ile iPhone 4, 4S ve 5, Samsung Galaxy S2, S3 gibi çok pahalı akıllı telefonları ve iPad, iPad 2, iPad Mini ve Samsung Galaxy Tab ve Note gibi hassas tablet bilgisayarları sadece çizilmez değil kırılmaz hale getirmek mümkün. Kırılmaz ürünü öylesine etkili ki, bir kez uygulandıktan sonra cihazınız çekiç darbelerine bile dayanıklı hale geliyor.

“Islanmazlık” ürünü ise ABD’nin Silikon Vadisi’nde geliştirilmiş. Nanoteknolojinin kullanıldığı ürün cihazınızı suya, denize düşürmeye ve su ve çay, kahve gibi sıvı dökülmelerine karşı mükemmel bir koruyucu. Ürünler hakkında daha detaylı bilgiyi www.bufflabs.com.tr ve www.repellix.com.tr adreslerinden alabilirsiniz.

iTunes mağazası artık Türkiye’de

Apple’ın dijital içerik platformu iTunes mağazasının Türkiye için geliştirilmiş versiyonu artık yayında. Daha önce Türkiyeli kullanıcıların sadece uygulama ve podcast indirebildiği mağazada artık film kiralayıp müzik albümlerini satın almak mümkün olacak. Henüz Türkçe içeriğinin çok zengin olmadığı mağazanın kısa bir süre sonra çeşitlenmesi bekleniyor. iTunes Türkiye mağazası Apple TV üzerinden de kullanılabiliyor. Mağazada 2,99 TL’den başlayan fiyatlarla Türkçe dublajlı veya altyazılı HD filmler izlenebilir.

Haftanın uygulaması: FxCamera

Hem iPhone hem de Android cihazlar için geliştirilen FxCamera, adından da anlaşılabileceği gibi bir fotoğraf uygulaması. Bu uygulama sayesinde cihazınızın kamera kalitesi düşük olsa bile etkileyici fotoğraflar çekmek mümkün. Oldukça basit bir ara yüze sahip olan FxCamera’da beş ayrı filtre kategorisi var. Bu filtrelerin her birini önizlemede deneyip karar verebiliyorsunuz. FxCamera’nın diğer fotoğraf uygulamalarından önemli bir farkı ise çektiğiniz fotoğrafların üzerine ses kaydı yapabilmeniz. Böylece fotoğrafınızın üzerine kısa bir tanıtım eklemeniz de mümkün. Bu uygulama ile düzenlediğiniz fotoğraflarınızı Facebook ve Twitter’dan paylaşabilirsiniz. Uygulamayı Android cihazınıza indirmek için link: http://bit.ly/11XMtJd _ Uygulamayı iPhone’unuza indirmek için link: http://bit.ly/XsMllK (iPad ve iPod Touch ile uyumlu)

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme