İsveçli firma çalışanlarına çip takıyor! Sebebi bakın ne?

Teknoloji Firmaları
2009 yılında Intel’in 2020 yılına kadar insan beynine çip yerleştirilmeye başlanacağını ve bilgisayarların artık klavye ve fare olmadan yönetilebileceğine dair açıklamaları gündeme damga vurmuşt...
EMOJİLE

2009 yılında Intel’in 2020 yılına kadar insan beynine çip yerleştirilmeye başlanacağını ve bilgisayarların artık klavye ve fare olmadan yönetilebileceğine dair açıklamaları gündeme damga vurmuştu. Intel’in, aradan geçen 8 yıllık sürede hedefine ne kadar yaklaştığı hakkında henüz bir bilgimiz yok.

Ancak, çalışanlarını kimlik kartı taşıma zorunluluğundan kurtarmak için uzun süredir araştırmalar yapan İsveç merkezli Epicenter isimli bir şirket, geliştirdiği çözüm ile ses getirmeyi başardı. Bir pirinç tanesi ile benzer boyutta olan mikroçip, el derisinin altına şırınga aracılığıyla yerleştiriliyor.

Radyo frekanslarını kullanarak cihazlar ile iletişime geçen çipin yerleştirildiği çalışanlar, elleri ile şifre girmeden kapıları açabiliyor ve şirket içerisinde tüm cihazları kullanabiliyor.

Epicenter’ın kurucusu ve CEO’su olan Patrick Mesterton, yaptığı açıklamada şirket içerisinde 150 çalışanın el derisine çip yerleştirilmesini kabul ettiğini ve şu ana kadar durumdan oldukça memnun olduklarını belirtti.

shiftdelete.net’in haberine göre Karolinska Enstitüsü’nde çalışan mikrobiyolog Ben Libberton ise, deri altına yerleştirilen çip ile kişilik haklarının kolayca ihlal edilebileceğini ve başta sağlık olmak üzere birçok gizli bilgiye ulaşılabileceğini ifade ediyor.-Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur