İşte Whatsapp’ın başarı öyküsü

Teknoloji Firmaları
Dünyanın bu satın almayı konuşuyor… Artık her birimiz Facebook, Apple gibi dünya devi teknoloji markalarının altından çıkan ‘garaj serüvenlerine’ aşinayız. Peki, Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum’un 19 mi...
EMOJİLE

Dünyanın bu satın almayı konuşuyor… Artık her birimiz Facebook, Apple gibi dünya devi teknoloji markalarının altından çıkan ‘garaj serüvenlerine’ aşinayız. Peki, Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum’un 19 milyar dolar gibi rekor bir rakamla gerçekleştirdiği devrin serüveni nereden başlıyor?

Dünya çapında aylık 450 milyon aktif kullanıcısı bulunan Whatsapp uygulaması, 2009 yılında kuruldu. Şu an ‘milyoner’ olarak adlandırılabilecek Whatsapp’ın kurucularından Jan Koum ise zirveye çakıllı yoldan çıkanlardan… Akşam’ın haberine göre henüz 16 yaşındayken ailesiyle birlikte Ukrayna’dan Kaliforniya’ya göç eden Koum, zorluklarla dolu bir çocukluk geçirdi. Sıcak suyu ve elektriği olmayan bir evde yetişti. Ailesiyle birlikte Kaliforniya’ya göç ettiğinde, devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan yemek kuponlarından aldı.Facebook’la anlaşmanın yapıldığı Mountain View bölgesinde, Koum çok kez yemek kuponu sırası beklemişti…

İMZALAR FACEBOOK BİNASINDA ATILDI

İmzaların atılacağı gün Facebook binasına Porsche’siylen gelen Koum’un şu anki servetiyse 6.8 milyon dolar. Ortağı Brian Acton’la kafede ve evde geliştirdikleri Whatsapp uygulamasının değeri ise bugün tam 19 milyon dolar!

MARK VE JAN UZUN SÜREDİR ARKADAŞ

Birbirlerini uzun süreden beri tanıyan Mark Zuckerberg ve Jan Koum, imzaları atmak üzere Facebook’un ofisinde buluştu. Forbes’e açıklama yapan Koum, imzaların Facebook ofisinde atılmasının hiçbir sakıncası olmadığını belirtti. Büyük satın almayı Facebook sayfasından duyuran Mark Zuckerberg ise, Koum’la uzun süre arkadaş olduklarına değindi ve ekledi: Jan’ı uzun süredir tanıyorum ve ikimiz de dünyayı daha açık ve bağlantılı yapabilecek vizyona sahibiz. Koum ise hem Facebook hem de Whatsapp adına oldukça mutlu olduğunu belirtti.

FACEBOOK’TAN HIZLI BÜYÜYÜYOR

Aylık 450 milyon aktif kullanıcısı bulunan Whatsapp’a karşılık 2014 sonu itibariyle Twitter’ın 241 milyon kullanıcısı vardı. Whatsapp üzerinden her gün 19 milyar mesaj gönderilirken, hergün 1 milyona yakın yeni kullanıcı uygulamayı yüklüyor.Zuckerberg ise Whatsapp’ın Facebook’tan daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur