iPad Satışı Resmen Yasaklandı

Teknoloji Firmaları
Çin medyasında yer alan haberlerde, Shenzhen merkezli Proview Technology adlı bir şirketin, Apple’ın iPad ürünündeki isim hakkı yüzünden açtığı davada nihai amacına ulaştığı bildirildi. Huizhou ...
EMOJİLE

Çin medyasında yer alan haberlerde, Shenzhen merkezli Proview Technology adlı bir şirketin, Apple’ın iPad ürünündeki isim hakkı yüzünden açtığı davada nihai amacına ulaştığı bildirildi. Huizhou yerel mahkemesinin, Apple’ın iPad satışını ülke çapında resmen yasakladığı belirtildi.

Haberlerde, iPad’in isim hakkını 2000 yılından bu yana elinde bulunduran Proview şirketinin, geçtiğimiz Ekim ayında Çin mahkemesine başvurduğu, Aralık ayında sonuçlanan dava neticesinde haklı bulunduğuna dikkat çekildi. Apple ise kararı temyiz etmişti.

Apple’ın sözcüsü Carolyn Wu, "Proview’un 10’dan fazla ülkede elinde bulundurduğu isim hakkını, birkaç yıl önce satın aldık ancak Proview şirketi anlaşmaya uymuyor. Hong Kong mahkemesi, bu konuda bizim tarafımızda" dedi.

Çin’de geçtiğimiz günlerde internet üzerinden satış yapan Amazon China ve Suning şirketleri, iPad’i satış kataloglarından çıkaran ilk online satıcılar olmuştu. Hebei eyaletinin merkezi Shijiazhuang ve Henan eyaletinin merkezi Zhengzhou’da iPad’ler raflardan kaldırılmıştı. Pekin ve Şanghay’daki resmi Apple mağazaları ise halen süreci takip ettiklerini ve resmi bir karar alınmasını beklediklerini duyurmuştu.

Proview firması, markanın tescilinin 2001’den beri ellerinde olduğunu savunuyor. Apple ise ilgili şirketin tescilini 2006 yılında İngiltere menşeli "IP Application Development (IPAD)" şirketinden aldığını öne sürüyor.
 
FACEBOOK’U KORKU SARDI

Apple ile Çinli şirket arasında yaşanan isim hakkı davası, Facebook isimli sosyal paylaşım sitesini de harekete geçirdi. Facebook da kendi markasının isim hakkı ile ilgili sıkıntılarla karşılaşma riskinden endişe ediyor.

Çin’de 2006 yılından beri faaliyet gösteren Facebook, hem İngilizce hem de Çince olarak kendi markası altında 61 tescil satın aldı. Facebook temsilcisi East IP Group, Facebook’un tüm bu isimlerinin yerel olarak tescillendiğini ancak sahip olunmadığını, bunun da Çin’de büyük bir sorun yaratabileceğinden dolayı endişelerinin bulunduğunu açıkladı.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme