Internet Explorer’da güvenlik açığı uyarısı

Teknoloji Firmaları
Şirket, açığın Internet Explorer’ın (IE) 6’dan 11’e kadar olan sürümlerini etkilediğini, bazı bilgisayar korsanlarının bundan yararlanmak için saldırılar düzenlediğini belirtti. Inte...
EMOJİLE

Şirket, açığın Internet Explorer’ın (IE) 6’dan 11’e kadar olan sürümlerini etkilediğini, bazı bilgisayar korsanlarının bundan yararlanmak için saldırılar düzenlediğini belirtti.

Internet pazar payı analizleri yapan NetMarket Share sitesine göre Internet Explorer tarayıcıları, küresel tarayıcı pazarının yüzde 50’sinden fazlasına hakim.

Microsoft açığın araştırıldığını ve “uygun” adımları atacağını açıkladı.

Şirket hafta sonunda yayımladığı güvenlik tavsiyesinde kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı olarak söz konusu adımların aylık güvenlik güncellemeleri ya da güvenlik yaması çıkarılmasını içerebileceğini duyurdu.

‘Windows XP özellikle riskli’

Bununla birlikte güvenlik açığının hâlâ Windows XP işletim sistemini kullananlar için özellikle sorun olabileceği belirtiliyor.

Microsoft’un bu nedenle bu ayın başlarında bu sisteme desteği durdurduğu belirtiliyor.

Şirket artık Windows XP için güvenlik ve yazılım güncellemesi çıkarmayacak.

Siber güvenlik şirketi Symantec, yaptığı testler sonucu, açığın Windows XP’de Internet Explorer’ın çökmesine neden olduğunu belirlediğini açıkladı.

Masa üstü bilgisayarların yüzde 30’unda hâlâ Windows XP kullanıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar daha önce bu sistemi kullananların bilgisayar korsanlarının saldırılarına maruz kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Microsoft da kullanıcılara daha yeni iletişim sistemlerine geçmelerini tavsiye etmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur