Hawking’i konuşturan yazılım artık bedava

Teknoloji Firmaları
Teknoloji firması Intel ünlü fizikçi Stephen Hawking’in kullandığı ACAT isimli yazılımına internete üzerinden ücretsiz erişim sağlama kararı aldı. Motor norön hastası Hawking’in kendisini ...
EMOJİLE

Teknoloji firması Intel ünlü fizikçi Stephen Hawking’in kullandığı ACAT isimli yazılımına internete üzerinden ücretsiz erişim sağlama kararı aldı. Motor norön hastası Hawking’in kendisini ifade edebilmek için kullandığı program için sunulan ücretsiz yazılım lisansı sayesinde kod geliştiriciler yazılıma yeni ara yüzler ve algılayıcılar eklenebilecek. Şirket yetkilileri, ACAT’ın açık erişiminin birçok engellinin yaşam koşullarını değiştirebileceğini belirtiyor. Intel’in baş mühendislerinden Lama Nachman, “farklı sensörler geliştirmeye çalışıyoruz ve geliştirdiğimiz sensörleri hastalarımızın deneyimine sunuyoruz” sözleriyle ACAT’ın daha da gelişeceğini belirtiyor.

21 yaşında konuşamamaya başladı 

1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan motor nöron hastalığına yakalanan Hawking, konuşma yetisini kaybetti ve tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başladı. Sinir sistemini felç eden bu hastalık beynin zihinsel faaliyetlerine zarar vermediği için Hawking, akademik çalışmalarına devam edebiliyor. Bu yazılım Hawking’in medya karşısında fizik teorilerini anlatabilmesini sağlıyor. Tabiki yazılımı kullanabilmek için Intel’in geliştirdiği bazı ekipmanlar da gerekli.

Yüzündeki kaslarla harfleri seçebiliyor

Sabah’ın haberine göre Hawking, şimdilik sadece windows üzeriden çalışabilen ACAT isimli yazılımda kayıtlı olan metinleri, yanağındaki birkaç kası kullanarak seçebiliyor. Hawking gözlüğünde bulunan kızılötesi sensör ve tekerlekli sandalyesindeki tablet sayesinde söylemek istediği kelimelerin harflerini seçiyor. Yazılım Hawking’in söylemek istediği kelimeleri tahmin ederek cümlelerin daha hızlı kurulmasını sağlıyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme